Рядко срещана звезда ще се взриви на разстояние три хиляди светлинни години от Земята тази година. Това съобщи представителят на НАСА Бил Кук пред „Фокс нюз диджитъл“.
Звездата е T Coronae Borealis и се намира в съзвездието Северна корона. Наричат я „припламващата звезда“, защото периодично припламва с ярка нова светлина. За разлика от класическите нови, които се появяват, когато звезда избухне в края на живота си, повтарящите се нови изригват много по-често. Известни са само 10 подобни нови звезди в галактиката. T Coronae Borealis се е взривявала на 12 май 1866 г. и на 9 февруари 1946 г.
Светлината на T Coronae Borealis не е резултат от експлозия на едно космическо тяло, а е небесен танц между две умиращи звезди, орбитиращи една около друга. По-голямата от двете, червена гигантска звезда с масата приблизително колкото Слънцето, губи своята материя, включително водорода и хелия. Част от тази материя попада върху спътника ù – бяло джудже, което, въпреки че е приблизително с размерите на Земята, съдържа около 40 процента повече материя от Слънцето, което го прави невероятно плътно.
Докато бялото джудже поглъща останките на своя спътник, температурата му се повишава непрекъснато и то става още по-плътно. В крайна сметка – на всеки около 80 години – достига критична повратна точка, задействайки поредица от мощни реакции на ядрен синтез, които го карат да изригне.
Не е ясно точно кога ще може да видим изригването. Според НАСА може да е по всяко време между сега и септември тази година, но е възможно и да отнеме повече време, смятат експерти.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение