Три изложби, чиято кураторска концепция е създадена от Яра Бубнова, ще бъдат показани в Института за съвременно изкуство в контекста на 30-годишния му юбилей тази година, става ясно от публикация в сайта на ИСИ. Бубнова все още изпълнява длъжността директор на Националната галерия, но не бе допусната до конкурса за още един мандат.
Така тя се завръща към работата си в Института за съвременно изкуство, създаден с нейно участие преди 30 години. Освен поредицата изложби в рамките на проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“, ИСИ подготвя и книжно издание, проследяващо дейността му от 1995 г. до днес.
„Паралакс акция. Откъде идваме? Кои сме? Къде отиваме? И защо няма да се върнем там, откъдето сме“ е заглавието на програмата с груповите изложби на членовете на Института, които са утвърдени художници и куратори с богата творческа биография, както и създаването на книжно издание, което проследява дългогодишната му дейност.
Представени в емблематичното за Института галерийно пространство – галерия ИСИ-София, в периода между юни и ноември 2025 г., изложбите разделят 14-те автори на случаен принцип, като съчетават творческите наративи на няколко поколения художници.
Първата от поредицата изложби ще бъде открита днес, 10 юни, в Галерия ИСИ-София под заглавие „Помним ли това, което сме забравили?“ и с куратор Правдолюб Иванов. В груповата експозиция са представени творби на Аксиния Пейчева, Калин Серапионов, Мариела Гемишева, Радостин Седевчев и София Грънчарова.
Кураторът Правдолюб Иванов припомня романа „Времеубежище“ на Георги Господинов, в който един от героите цитира Ренан: „Нацията е група хора, които са се разбрали да помнят и да забравят едни и същи неща“.
„Вероятно същият процес като защитен механизъм в умалена, монологична версия, преминава през всеки един от нас. Пресичат ли се личните и общите памети и забрави? Ако спонтанната памет и умишлената забрава са стената, зад която се чувстваме сигурни, то външната и страна би трябвало да са споделените спомени, а вътрешната-забравата, скритите от чужди погледи неща. Къде попадаме ние, ако тази мнемонична стена се проточи във времето и се огъне като лента на Мьобиус? Дали ще знаем кое да помним и кое единодушно или лично да забравим? Визуалните интерпретации на Аксиния Пейчева, Мариела Гемишева, Калин Серапионов, Радостин Седевчев и София Грънчарова предлагат повече от един отговор или удвояват въпросите“, се казва в кураторското представяне.
Всички предстоящи събития през годината, свързани с проекта на Яра Бубнова, ще бъдат посветени на паметта. До края на 2025 г. ще бъдат представени интерпретаци на темата от Лъчезар Бояджиев, Калин Серапионов, Недко Солаков, София Грънчарова, Мария Налбантова, Димитър Солаков, Мариела Гемишева, Стефан Николаев, Радостин Седевчев , Аксиния Пейчева, Правдолюб Иванов, Красимир Терзиев, Мартин Пенев и Кирил Прашков.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение