Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ясен Гюзелев: Министерството на културата е излишно, то е остатък от социализма

Не трябва да се гордеем само с тракийското си наследство, казва художникът

„Мисля, че на хората им липсва напоследък изобразително изкуство, което се опира просто на добрата рисунка“, казва Ясен Гюзелев. Снимки: Румен Добрев - Ясен Гюзелев: Министерството на културата е излишно, то е остатък от социализма

„Мисля, че на хората им липсва напоследък изобразително изкуство, което се опира просто на добрата рисунка“, казва Ясен Гюзелев. Снимки: Румен Добрев

– Имате ли амбиция Българският Лувър, Националната галерия 500, както е официалното име, да закупи ваши работи?

– О, не, амбиция такава нямам, но ако се прояви интерес от хората, от които зависи това, ще се проведе един сериозен разговор и сигурно, зависи разбира се, как се поставят условията. Но не правя тази или която и да е изложба с идеята, че ще стигна до Лувъра, бил той българския или френския.

– Много хора са против този музей на фона на всеобщата мизерия в българската култура. Вие какво мислите за него, имаме ли нужда от него?

– От една такава по-голяма сграда музей, разбира се, че имаме нужда. Дали мизерният фон трябва да ни спре да осъществим този проект е друг въпрос – не знам дали трябва, или не трябва. Доколкото знам, не съм много в течение, но има спорове и съмнения каква ще бъде експозицията в този музей и има различни мнения – дали да е само българско изкуство, дали да се събере колекцията от музея за чуждестранно изкуство. В този смисъл концепцията малко не е ясна и на мен.

Концепцията на БГ Лувъра не е ясна и на мен, споделя художникът.

Концепцията на БГ Лувъра не е ясна и на мен, споделя художникът.

– А музеят се открива на 24 май.

– Да, предстои. В момента сигурно редят, сигурно всичко е почти готово, но аз не знам точно какво да очаквам.

– Според Вас какво би трябвало да е съдържанието?

– Аз лично мисля, даже споря с приятели – един голям музей би било хубаво да изложи неща, които притежава държавата независимо от коя епоха и коя точка на света произлизат. Но имайки предвид, че ние нямаме кой знае каква богата колекция от чуждестранни експонати, може би ще стои малко случайно пришито едно такова присъствие на чужди експонати, на експонати на чуждестранно изкуство. Така че може би трябва да бъде само на българско, но кое ще бъде това българско, на кое ще се наблегне, кое ще бъде акцентът…

Имайте предвид, че последните 25 години почти нищо не се е придобило от страна на държавата и от общините от съвременните български художници – не само младите, но и тези на средна възраст. Тези последни 25 години все едно не съществуват, а са се направили много, и то хубави картини, произведения на визуалното изкуство. Така че това ще е една голяма празнина, която ще трябва да се запълва оттук-нататък.

– В този смисъл какво би трябвало да е отношението на българската държава към творците?

– Тривиално да се каже – бюджетът за култура е смешно малък, разбира се, че трябва да има ежегодно отпускани бюджети за попълване на тези колекции именно от съвременните автори, да се събират техни произведения, но със селекция… Тук не става въпрос просто нещо да се вземе, трябва да има селекция, която разбира се, винаги е относителна, но най-доброто, най-интересното, което се прави.

– Очаквате ли да има разцепление в културната гилдия, след като се види какво е изложено в Българския Лувър?

– Със сигурност ще има критики, ще има недоволство, но наистина аз не знам точно какво ще видим и не следя чак толкова отблизо тези предварителни заявки и различни мнения. Когато отвори врати този музей, ще го посетим, ще видим и тогава ще можем да отсъдим по-конкретно и да си създадем мнение.

– В момента България е представена в може би най-престижния музей в света, Лувъра. Защо светът се интересува повече от тракийското ни наследство, отколкото от съвременното ни изкуство?

– Може би ние насочваме вниманието му натам. Ето един проблем. Може би трябва да престанем да се гордеем само с тракийското наследство, в края на краищата ние не сме траки, поне не сме само траки и не е лошо да покажем и нещо друго от себе си. Има какво да се покаже, но това зависи, разбира се, и от усилия от наша страна. Във всеки случай не е лошо, че една такава изложба присъства там, това е нещо безспорно важно и добро.

– Чии би трябвало да са по-големите усилия, за да покажем съвременното си изкуство на подобни високи подиуми?

– Предполагам на Министерството на културата. Вижте, аз нямам много стройни идеи за това какво трябва да прави един министър на културата, изобщо цялото това министерство. На мен дори ми се струва понякога, че неговата роля е излишна и то трябва да бъде конституирано по съвсем друг начин. Общо взето това са остатъци от социализма, когато културата трябваше да бъде ръководена и напътствана. Мисля, че в днешно време тя трябва да бъде обвързана в някакъв по-широк смисъл, както има министерства в други държави – на културата и свободното време и туризма. Не знам, това са едни взаимно обвързани системи.

Не съм от тези колеги, които много добре знаят какво трябва да се направи и биха го направили. Аз не съм по административната част. Изобщо администрирането на културата сигурно си е едно умение и изкуство, но това не ми е силата на мен. Не бих могъл да дам много добри идеи за това как би следвало да се променят нещата и в каква посока да вървят.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Предишна страница 1 2 3Следваща страница

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg