Ако Турция иска да превърне музея „Света София“ в действаща джамия, първо трябва да информира ЮНЕСКО и предложението да бъде разгледано от комисия. „Света София“ е категоризирана като световен паметник на културата през 1985 г. и всяка промяна в статута ѝ трябва да се съгласува с организацията към ООН.
Решението за промяна на статута на „Света София“ ще бъде взето около 15 юли, когато се очаква да излезе окончателното решение на Върховния административен съд на Турция. Но съдът най-вероятно няма да разреши бившият християнски храм отново да стане джамия, казват двама неназовани магистрати пред „Ройтерс“.
От ЮНЕСКО вече неколкократно са заявявали тревогата си за „Света София“ в писма до турските власти, но отговор досега не са получавали, съобщава „Ройтерс“. Посланикът на Турция в организацията също е информиран за тях.
„Насърчаваме турските власти да започнат диалог, преди да вземат каквото и да е решение, което може да принизи универсалната ценност на този обект“, казват от ЮНЕСКО.
В миналото „Света София“ е била важен религиозен център както на християнска Византия, така и на мюсюлманската Османска империя, а днес е една от най-посещаваните забележителности на Турция. След падането на Византийската империя през 1453 г. храмът „Света София“ в Константинопол става джамия. 482 г. по-късно Ататюрк превръща сградата в музей.
В началото на юни турският президент Реджеп Ердоган започна официална процедура по превръщането на музея в джамия. На намеренията му реагираха властите от САЩ, Франция, Русия и Германия. Против се обявиха и християнски църковни лидери. Българската православна църква все още не е изразила официалното си становище.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение