Разходка в живота на Георги Чапкънов през погледа на Иван Бакалов предлага столичната галерия „Фотофабрика“ (в сградата на „Уникредит Булбанк“ на площад „Св. Неделя“) на 11 май. Ще бъдат наредени 30-ина фотографии, герои в които са скулпторът и неговите модели през годините. Посетителите ще видят как му позират Радичков и Радой Ралин, как създава своя Дон Кихот от старо желязо за емблематичната днес статуя на идалгото пред Музея на хумора и сатирата в Габрово.
Иван Бакалов (e-vestnik) снима Георги Чапкънов още от първите си години като журналист. Започва работа в списание „София“, редакцията се намирала срещу ателието му на ул. „11 август“ и Бакалов често се отбивал. Снимал го като лее бронз, заварява детайли, стърже гипсови отливки, вае глина, рисува и дори като пече агне за Гергьовден.
„Минаха години, избирах и сканирах от купищата стари негативи и се оказа, че някои снимки от ателието на Чапкънов вече са исторически – казва Бакалов. – Не само тези с писатели, които му позират за портрет. Дори щракнати между другото снимки, които навремето са изглеждали съвсем обикновени. Например бронзови фигури на дъсчения под в ателието… Времената се менят, бронзът вече става все по-голяма рядкост. Днес не можеш да видиш някой да прави мраморни скулптури като на Микеланджело, Бернини. Така и бронзовите пластики ще останат като образци от миналото. Небрежно поставени на пода в ателие… Това вече e рядък сюжет за снимка.“
Чапкънов е изключителен портретист, пресъздал е чертите и духа на мнозина иконични днес личности от бългаската култура. Но и не само – преди години той получава шанса да извае портрета на Федерико Фелини. Иван Бакалов разказа навремето тази история в медиите. Българският скулптор направил изложба в Рим, тамошен меценат му казал, че е съсед с Фелини, а и галерията е близо до дома му, защо не опитат да убедят Фелини да позира на българина. В крайна сметка Чапкънов се харесал на Фелини и режисьорът му позирал. Впоследствие се оказва, че това е единственият скулптурен портрет на Фелини.
Иван Бакалов пише, че е припомнял тази история неведнъж – и днес тя отново е забравена:
„Ако го споменавам пак, първо трябва да обяснявам кой е Фелини… Вероятно скоро ще трябва да обяснявам и кои са Радой Ралин и Йордан Радичков, чиито портрети направи Чапкънов. Е, има справки в Уикипедия. Ралин бил писател, сатирик и дисидент, Радичков бил писател и драматург, представител на „магическия реализъм”… Чапкънов – български скулптор, автор на герба и статуята на София… В Уикипедия пише всичко“.
Във „Фотофабрика“ ще бъдат експонирани скулптурните портрети на Радичков и Ралин. На откриването (от 18 дo 20 ч.) ще присъства и Георги Чапкънов.
Изложбата може да се разгледа до 11 юни.
ПОСЛАНИЕТО НА ЧАПА: ДА МЕ ЗАПОМНЯТ, ЧЕ НЕ СЪМ БИЛ ТЪЖЕН ЧОВЕК
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение