До началото на „Синелибри“ на 5 октомври остава още седмица. Това е млад кино-литературeн фестивал, предстои едва второто му издание. Но изглежда повече от навременен, ако си спомним какво ни предлагат по големите екрани през последните месеци (а и години) – предимно продължения, нови версии на стари филми и кинокомикси. На фона на сценарното безсилие, което очевидно не е само български проблем, екранизациите на качествена литература са все по-сигурен знак и за качествено кино.
Тази година „Синелибри“ идва с 9 премиери, 10 класически екранизации, които винаги е добре да се видят на голям екран – и няколко близки срещи с четирима автори.
Именитият чешки режисьор и сценарист Иржи Менцел, носител на берлинска „Златна мечка“ от 1990 за „Чучулиги на конец“, пристига у нас на 14 октомври. В София той ще се срещне с публиката преди началото на прожекциите на „Обслужвал съм английския крал“ на 14 (в Люмиер) и 15 октомври в „Одеон“. Там ще можете да си купите на специална фестивална цена както автобиографичната книга на Менцел „Капризни години“, така и „Обслужвал съм английския крал“ на Бохумил Храбал, един от колосите на европейската литература на ХХ век. През 1966 г., едва на 27 години, Менцел екранизира неговия роман „Строго охранявани влакове“ и спечели „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм.
Друг добре познат автор, гост за втори път у нас, е френският провокатор Фредерик Бегбеде. Той ще ни окаже честта да открие фестивала с прожекция на своя филм „Идеалът“ – на който е сценарист и режисьор, по мотиви от собствената му книга „Помощ, простете“. Бегбеде на живо обикновено е доста интересно преживяване, както си спомнят всички, присъствали на лекцията му за мобилните комуникации в Интерекспо центъра и разговора с читатели в книжарницата в подлеза на Ректората през 2010 г.
След лошото момче на френската литература в София на фестивала пристига и ужасното дете на най-новата холандска литература – Арнон Грюнберг. Роден през 1971 г., той е автор е на 12 романа, преведени на 30 езика, печелил е една от най-престижните литературни награди на Холандия под чуждо име, а „Тирза“ бе обявен от холандски седмичник за най-значимият роман на ХХI век, наред с „Доброжелателните“ на Джонатан Лител и „Събота“ на Иън Макюън. Грюнберг ще представи лично у нас екранизацията на „Тирза“ на 12 и 13 октомври, в „Одеон“ и „Дома на киното“.
Четвъртата гостенка е Катрин Бернщайн, съсценарист и сърежисьор на „Книжарят“, френско-български документален филм, вдъхновен от личността на писателя мистификатор Ромен Гари и почти неизвестната доскоро българска следа в неговия живот.
От класическите екранизации, които ще можем за видим на Синелибри, ще споменем шедьовъра „Да убиеш присмехулник“, по книгата на Харпър Ли, чийто герой наскоро бе обявен за най-положителният образ в американската литература (но след излизането на „И страж да бди на пост“ някои критици откриха следи от расизъм поведението му). В тази програма са още филмовите версии на „Любовникът“ на Маргьорит Дюрас „9.99 франка“ на Фредерик Бегбеде, „Човек на име Уве“ по Фредрик Бакман, „За мишките и хората“ – Джон Стайнбек, „За любовта и сянката“ на Исабел Алиенде…
Най-голям интерес несъмнено предизвикват премиерите. „Геният“ (Великобритания, САЩ, 2016) е не само екранизация на току що издадения на български едноименен роман на Андрю Скот Бърг (с Националната американска награда за литература), но и филм за самата литература. „Геният“ е биографична драма за живота на легендарния американски литературен редактор Максуел Пъркинс (Колин Фърт) по времето, когато работи върху книгите на Томас Улф (Джъд Лоу), Хемингуей (Доминик Уест) и Скот Фицджералд (Гай Пиърс).
В „Идеалът“ (Франция, 2016), близо десет години след „9.99 франка“, Октав Паранго се завръща, но вече не е рекламен специалист, а ловец на модели. И не къде да е, а там, където този дивеч е най-разпространен и всеки тръгнал на лов има шанс да срещне изключителни трофейни екземпляри – и да се влюби в някой от тях. В главната роля обаче вече не е Жак Дюжарден, а друг актьор – познатият от първия режисьорски опит на Бегбеде „Любовта трае три години“, Гаспар Пруст.
„Тирза“ (Холандия) е роман за бащината любов, разпада на личността и пътя към лудостта. Филмът на Рудолф ван дер Берг е историята на Йорген Хофмейстер, който губи последователно работата си, жена си, парите си, а дъщеря му Тирза заминава за Африка с приятеля си мароканец, който вероятно е терорист. След като момичето не е обажда седмици, Йорген тръгва да я търси…
„Небостъргач“ (Великобритания), излиза около 40 години след литературния си първоизточник, на Джеймс Г. Балард (1930- 2009), по чиито произведения Кроненберг снима „Катастрофа“, а Спилбърг „Империя на слънцето“. Ето няколко отзива за книгата, появила се наскоро и на български език: „Най-хубавият роман на Балард. Триумф на писателското майсторство“ – „Таймс“; „Поглъщаща, смразяваща, ужасяваща“, „Пъблишърс уикли“; „Най-плашеща е логиката на Балард. Научна фантастика ли е това или исторически роман, изпреварил времето си?“… С участието на Том Хидълстън, Джереми Айрънс, Сиена Милър, Люк Еванс и др., филмът разказва как животът на обитателите на луксозен 40-етажен небостъргач постепенно започва да излиза от контрол.
„Тя“ (Франция) е трилър от тази година на холандския режисьор Пол Верховен, с Изабел Юпер в главната роля, по книгата „Ох…“ на Филип Джиан (автор на „37.2 градуса сутринта: Бети Блу“). „Тя“ е увлекателната и дълбоко смущаваща история на една жена, жертва на сексуално нападение, която от плячка се превръща в ловец. Черна комедия, предизвикала медийни дебати на тема „Допустимо ли е да се шегуваме с изнасилванията?“. „Тя“ е и най-високо оцененият от критиката филм в дългата и неравна кариера на 78-годишния Пол Верховен („Робокоп“, „Зов за завръщане“, „Първичен инстинкт“, „Звездни рейнджъри“).
Без да издаваме всичко, ще завършим с едно от най-очакваните заглавия, „Американска идилия“ по романа на Филип Рот „Американски пасторал“. Симор Левов (Макгрегър) е проспериращ бизнесмен с хармоничен живот, красива съпруга – бивша Мис Ню Джърси (Дженифър Конъли), и обична дъщеря Мери (Дакота Фанинг). Само че времето, в което живеят – 1968 година – ги изтръгва насилствено от привидната им идилия и ги захвърля в безумието на американската реалност – време на войната във Виетнам, борби за граждански права и протести…
Световната премиера на режисьорския дебют на Юън Макгрегър е на 28 октомври, но в рамките на „Синелибри“ ще можем да го гледаме у нас две седмици по-рано, на 14 октомври в кино „Люмиер“ от 20:30 ч.
Пълната програма на „Синелибри“ може да се види на официалния сайт на фестивала – тук.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение