Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Забрана, която е невъзможно да бъде спазена

Нелепо решение да не се снима на изложбата на Иван Милев в Софийска градска галерия

Иван Милев, „Крали Марко“. Снимки: Авторът - Забрана, която е невъзможно да бъде спазена

Иван Милев, „Крали Марко“. Снимки: Авторът

В Софийската градска художествена галерия има чудесна изложба, отново. Този път на Иван Милев (1897-1827) – един от най-самобитните и оригинални български артисти. Това не е изненада – свикнали сме в тази галерия да се правят някои от най-интересните изложби в София. Но…

Но този път имаше и изненада: за първи път (откакто помня) снимането в Галерията беше забранено. За това ни уведомява специален надпис – и дори на откриването на изложбата уредничките правеха забележки на всеки с фотоапарат, включително и на репортерите, дошли да отразят събитието.

Бил съм в много музеи и галерии у нас и в още десетина други държави, но забрана за снимане съм срещал само на още три места. Едното е градският музей на Казанлък (където има много за гледане, но обикновено посетителите са малко). Второто е Оръжейната палата в московския Кремъл (където на въпроса ми войник с калашников ми каза: „Да, можете да влезете с фотоапарат“, но вътре в залите на музея ми обясниха, че носенето на апарат е разрешено, но снимането не е). И третото е музеят на Холокоста в Скопие (където и без това няма почти нищо за снимане, освен един празен товарен вагон с надпис „БДЖ“).

Забраната за снимки в музей и особено на изложбата на Иван Милев в СГХГ е нелепа поне по няколко причини. Първо, там няма почти неизвестни произведения, нито каквато и да било причина нещо да остане скрито. Почти всичко вече е снимано и качено в интернет.

Второ – много туристи и любители на изкуството искат, освен с летливата и ефимерна материя на паметта, да разполагат и с фотографски доказателства в подкрепа на спомените си.

Трето – днес на практика всеки разполага с фотоапарат в телефона и освен ако до всяка картина не стои охрана, налагането на забрана (както виждате и в случая с Иван Милев) е практически невъзможно.

В „Уфици“, една от най-прочутите световни галерии и сред малкото, където до преди няколко години снимането не беше позволено, са разбрали всичко това. През 2014-а там забраната падна. Сега не са позволени стативите и използването на селфи-стикове, но това е логично и разбираемо.

Изложбата в СГХТ „Посоки. Иван Милев“ ще остане в СГХГ до 6 август. После отива в Казанлък, където забраната за снимане изглежда ще е двойна.

„Светогорска легенда“

„Плакат с автопортрет“, 1920

„Черният хляб“, 1926

„Ахинора“, 1925

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg