vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Забранен е достъпът на туристи до квартала на гейшите в Киото

Посетителите не спазват ограниченията, снимат и докосват жените артисти

Висококвалифицираните жени артисти често погрешно са смятани за секс труженички. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Забранен е достъпът на туристи до квартала на гейшите в Киото

Висококвалифицираните жени артисти често погрешно са смятани за секс труженички. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кметството на Киото забрани на туристите да влизат в района на гейшите заради неподходящото им поведение и тормоз над жените артисти, съобщава „Гардиън“.

Кварталът на гейшите Гион – едно от най-популярните туристически места в Киото – ще бъде забранен за туристи. Традиционните японски артисти гейко и майко, които минават по живописните улички на квартала на път за вечерни срещи в чайната, редовно са преследвани от туристи със смартфони, които пренебрегват знаците, изискващи да спазват дистанция и да се въздържат от докосване на скъпите кимона на жените. Има и оплаквания, че много от посетителите навлизат без разрешение в частна собственост.

През декември жителите на Гион призоваха управата на града да предприеме действия срещу непокорните туристи, като подчертаха, че техният квартал „не е тематичен парк“.

Някои посетители се държат като папараци аматьори, когато забележат гейша да се разхожда по тесните улички, някои от които са широки само два метра“, се казва в призива.

Главната пътна артерия на района, улица Hanamikoji, ще остане отворена за външни посетители.

Предишните опити да се ограничи достъпът на туристите до жените, включително знаците и глобите до 10 000 йени за фотографиране без съгласие, не успяха да възпрат посетителите, решени да направят снимки на жените – висококвалифицирани артисти и събеседници, които понякога погрешно се представят като секс труженички.

Киото, столица на Япония повече от 1000 години до 1868 г., не е единствената японска дестинация, която се бори със свръхтуризма, откакто ограниченията за Covid-19 бяха премахнати миналия април.

Властите в префектура Яманаши обявиха, че ще започнат да таксуват по 2000 йени (около 13 евро) за изкачване на планината Фуджи, където туристите често изхвърлят отпадъци и рискуват здравето и безопасността си при изкачване на 3776-метровата планина. Ежедневният брой посетители също ще бъде ограничен, когато през юли започне сезонът за катерене.

Най-голям брой туристи в Япония идват от Южна Корея, следвани от тези от Тайван и Китай, посочва „Гардиън“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg