Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Замърсяване с олово е довело до спад в IQ-то в Римската империя

Употребата на олово в ежедневието на римляните е довела до масово натравяне в 80-милионната империя

Древен магазин за улична храна в Помпей, датиращ отпреди изригването на Везувий. Снимка: Луиджи Спина/Археологически парк Помпей - Замърсяване с олово е довело до спад в IQ-то в Римската империя

Древен магазин за улична храна в Помпей, датиращ отпреди изригването на Везувий. Снимка: Луиджи Спина/Археологически парк Помпей

Масовата употреба на олово в ежедневието на Римската империя е довела до спад в IQ-то на населението на цяла Европа, твърди проучване, публикувано в „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Добивът на метала не само е проправил пътя си до трапезите на по-заможните европейци, но е довел и до замърсяване на въздуха, вследствие на което когнитивните умения са намалели с около 2-3 пункта, се казва в теорията на учените.

Римските лечители са знаели за опасността от натравянето с олово, но металът все пак е бил използван широко при направата на тръбите за питейна вода, изработката на готварски съдове, медицински изделия, козметични продукти и играчки, отбелязва „Гардиън“. Оловото е поглъщано и умишлено, след като се установява, че сиропи със съдържание на метала подслаждат виното и го съхраняват за по-дълъг период от време.

Пропитите с олово съдове за готвене и храна не са били проблем само на по-заможните европейци – на натравянето са били подложени всички жители на Римската империя, тъй като въздухът е бил замърсен от разширяващата се минна индустрия и от производството на злато и сребро, отбелязват учените.

„Изумително е, че можем да измерим атмосферното замърсяване в Европа преди близо 2000 години и да оценим потенциалните рискове за здравето на древната римска цивилизация – коментира доктор Джоузеф МакКонъл от „Desert Research Institute“ в Невада. – Нашите открития показват, че антропогенните емисии от промишлена дейности са довели до широко разпространени щети върху човешкото здраве, при това в продължение на повече от две столетия.“

За да проследят нивата на замърсяване на въздуха в римски времена, Макконъл и екип международни учени анализират ледени проби от Северния полярен кръг, които показват натрупванията в атмосферата в периода 500 г. пр. Хр – 600 г. от н. е. Замърсяването рязко се покачва през 15 г. пр. Хр. след възхода на Римската империя и остава с високи нива до края на Pax Romana, период на относителен мир в държавата, който продължава до 180 г. сл. Хр. За този 200-годишен период Римската империя изхвърля половин милион тона олово във въздуха.

С помощта на компютърен модел учените изчисляват как замърсяването би се разпространило в Европа. След това се позовават на съвременни проучвания, за да изчислят в какви количества би се натрупал металът при деца и какво отражение би имало това върху интелекта им. В най-общия случай нивата на олово в кръвта на децата в Римската империя вероятно са се покачили с около 2,4 микрограма за децилитър, понижавайки когнитивните им способности с 2,5 до 3 точки. В някои по-редки случаи замърсяването вероятно е стигало до 3,5 микрограма на децилитър.

Изчислява се, че в апогея си Римската империя наброява над 80 млн. души, следователно поне една четвърт от световното население тогава е била изложена на оловно замърсяване от минната дейност и производството на злато и сребро, изчисляват изследователите. Последиците от натравянето са толкова сериозни, че отварят място за дебат дали това не е бил сред основните фактори, довели до падането на империята.

„Спад от 2,5 до 3 точки в IQ-то не звучи като много, но той е засегнал цялото население в продължение на близо 180 години в мирния период на Римската империя – казва Макконъл. – Оставяме на епидемиолозите, историците и археолозите да установят дали нивата на атмосферното замърсяване са били достатъчни, за да променят хода на историята.“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg