Бананът с тиксо на Маурицио Кателан, творбата, продадена за 6,4 милиона долара, събуди нова дискусия за смисъла и стойността на съвременното изкуство. Дебатът се води не само у нас, а и в целия свят и разкрива нещо изключително важно – че повечето хора не са запознати със съвременното изкуство, нито като същност, нито като терминология.
Причината е най-вече образаователен недостиг – в училище не се говори за съвременно изкуство, рядкост са учителите, които са по-образовани от учениците си по тази тема. Затова сега ще се опитаме да отговорим на някои от най-базовите въпроси, възникнали заради поредната „сензация“ в тази културна сфера.
Кое изкуство се нарича „съвременно“?
В английския език има ясно разграничение между термините modern и contemporary – модерно и съвременно изкуство. В българския език терминът „съвременно изкуство“ често се използва в по-широкия му смисъл – не като жанрова особеност, а като време на създаване.
Защо бананът с тиксо всъщност е изкуство?
Това не е единствената творба на Маурицио Кателан, но е много типична за него. Той е провокатор, чието оръжие е шегата. Негова е восъчната скулптура на Хитлер, коленичил за молитва, и на папата, убит от метеорит, на златната тоалетна… А бананът, прикрепен към стената, несъмнено е изкуство – той доведе до ефект, какъвто се очаква от творба на изкуството. Цял свят обсъжда тази творба, интерпретира я и говори за смисъла на съвременното изкуство.
Защо бананът с тиксо струва толкова много?
Икономиката на изкуството е същата като останалите – всяко нещо струва толкова, колкото са готови да платят за него. Това е допълнителна ирония, подчертана по този начин от Кателан. Той се надсмива над съвременния арт пазар, като показва как работи механизмът му. И това още повече превръща банана с тиксо в изкуство.
Щом нещо се продава скъпо, то автоматично ли става изкуство?
Изкуството е изкуство, ако е създадено от творец, независимо дали се е продало, или не.
Какво отличава драскулките на малкото дете от абстрактните картини на знаменити художници?
Детето рисува както може, а художникът – както иска.
Как да различим добрия от посредствения съвременен артист?
Добрият художник винаги се отличава от лошия със смелостта си на изразяване, яснота на идеите и аргументираност на концепциите. Няма правила, които да определят категорично кой е „добър“ и кой е „лош“ творец. Това всъщност изобщо не може да бъде тема в разговор за изкуството.
Всеки ли може да стане съвременен артист?
Само този, който има какво да каже на света и е открил начин да го каже чрез изкуство.
Как съвременните художници финансират изкуството си?
Голяма част от тях са финансирани от фондации, други го правят в свободното си време. Разбира се, най-лесно е за онези, които успяват да продадат скъпо творбите си.
Случва ли се художниците да сътворяват пълни глупости заради пари?
Наскоро се установи, че в консервните кутии, които знаменитият Пиеро Мандзони е продавал под името „Лайното на художника“ с твърдението, че вътре има екскременти, не е имало нищо. Но едва ли някой от купилите за баснословна сума творбата му е бил разочарован от този факт.
Много от творбите на съвременното изкуство са придружени от дълги обяснения. За какво са те?
Това е така нареченият „манифест на творбата“. Манифестът е концепцията на произведението, той показва как трябва да се гледа то, какво трябва да се разбере, за да бъде видяно правилно. Концепцията обаче не формира възприятието, а го допълва. Тя дава контекст.
(По материали от чуждестранния печат)
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение