Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Защо в Германия читателите предпочитат книгите на хартия

Регулират цените на книгите с федерален закон, приет преди повече от 130 години

В Германия стационарната търговия с книги остава най-важният канал за продажба. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Защо в Германия читателите предпочитат книгите на хартия

В Германия стационарната търговия с книги остава най-важният канал за продажба. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако една книжарница реши да затвори и мине изцяло към онлайн продажби, ще продаде 6000 книги по-малко за една година, сочи проучване на германското списание „Катапулт“. В национален план това води до почти 3,5 милиона по-малко купени книги. Интернет търговията на дребно не може да компенсира тези загуби. Към март 2021 г. пазарният дял на електронната книга все още е само около 7,5% от общите продажби, докато физическите книги продължават ясно да доминират с около 80% пазарен дял в Германия.

Темата бе повдигната в германските медии след проучване на туроператора „Weloveholidays“ за броя на книжарниците и обществено достъпните библиотеки в 51 европейски града. Според него в Берлин има само 91 такива места. Класацията на „Weloveholidays“ поставя Берлин на челната позиция сред градовете в страната и на седмо място сред европейските страни, съобщават от „Берлинер Цайтунг“.

Асоциацията на германската книжна търговия обаче решава да проучи тази информация и да я сравни със свои данни. Резултатите показват, че в Берлин има 327 книжарници, пръснати из целия град. „Weloveholidays“ допускат грешка и в друга категория. Те споменават 70 библиотеки, а всъщност в столицата има 80 свободно достъпни. Читателите използват също и кутиите и шкафове за книги по площадите и улиците.

Един от берлинските издатели също допуска, че данните на „Weloveholidays“ са недостоверни, тъй като в класацията са включени само книжарници, които могат да бъдат открити в Google Maps:

„Освен това, ако веригите книжарници не са конфигурирали правилно своя бизнес акаунт в Google, няколко обекта на една и съща книжарница могат да бъдат счетени за един“.

Германският закон за фиксиране на цените на книгите е федерален закон, който има за цел да защити книгите като културна ценност, да гарантира широка гама от книжни артикули и да насърчава търговските обекти. Законът съществува вече повече от 130 години. В края на XIX век се води ожесточена ценова война между лидерите в търговията с книги Лайпциг и Берлин. Те се надцакват взаимно с отстъпки, за да спечелят възможно най-много читатели, като се стремят да привлекат най-вече клиенти от провинцията. Съревнование, в което малките регионални книжарници трудно оцеляват. По това време местните и окръжните асоциации на книжарите определят фиксирани цени и прилагат наказателни мерки, например бойкот на доставките.

Германският издател Адолф фон Крьонер, ръководител на Асоциацията на германската книжна търговия на германските книжари от 1882 г., приема тези разпоредби в своите „Реформи на Крьонер“ от 1888 г. Оттук нататък издателите определят фиксирана цена, с която книжарниците трябва да се съобразят, а надзорът и наказанията за нарушения са предмет на Асоциацията на германската книжна търговия.

Резултатите на Асоциацията на германската книжна търговия сочат още, че дори във времето на електронните книги и смартфоните книгите с твърди корици задържат интереса на читателите на пазара. Георг Гьотц от университета в Гисен проучва този въпрос и стига до извода, че законовите регулации имат положителен ефект върху книжния пазар. За целта той сравнява данни от Германия с тези от Обединеното кралство. Там в края на 90-те години отпада така нареченото „Споразумение за нетни книги“, което освен всичко друго предвижда фиксирани цени на книгите. Това води до намаляване броя на независимите книжарници наполовина – от 1894 през 1995 г. на 890 през 2019 г. В Германия също се забелязва отлив в този период – от около 7600 през 2000 г. на около 4500 през 2018 г.

Друг аспект, на който Гьотц обръща внимание, е разпределението на продажбите. Докато около 50% от продажбите във Великобритания идват от онлайн търговия, в Германия те са само около 20%. Така че, докато броят на книжарниците е намалял и в двете страни, само във Великобритания пазарните дялове са се изместили значително. В Германия стационарната търговия с книги остава най-важният канал за продажба.

Законови или вътрешни разпоредби за фиксираните цени на книгите има и в други европейски страни. През 2000 г. Австрия например въведе правни разпоредби за фиксирани цени на книгите. Според проучване от 2019 г. на университета в Инсбрук, което потвърждава резултатите на Гьотц, физическите книжарници отчитат почти 60% увеличение на продажбите в сравнение с онлайн магазините. Освен това половината от купените книги са за лична употреба, т.е. не са за подарък. Следователно книжарниците не само обслужват търсенето, но и насърчават склонността към четене и не могат да бъдат заменени от онлайн търговията.

В Швейцария фиксираните цени на книгите бяха премахнати през 2007 г., а референдумът за повторното им въвеждане през 2012 г. се провали. Държавата обаче подкрепя издателите и разпространителите на вестници със субсидии в размер на десетки милиони, а в бъдеще се очаква те да се увеличат още.

Докато в Европа се използват различни модели, германските проучвания са единодушни – фиксираните цени на книгите имат преди всичко положителен ефект върху книжния пазар. Друго проучване, поръчано отново от Асоциацията на германската книжна търговия, разглежда съвместимостта на германския закон за фиксираните цени на книгите с европейското законодателство в областта на конкуренцията. Андреас Фукс от университета в Оснабрюк ръководи проучването и стига до заключението, че германският закон е съвместим и с европейското право. Достъпът до пазара не е затруднен за чуждестранните доставчици и в много отношения положителните ефекти върху книгите като културна ценност са повече от отрицателните.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90