Днес в обществото има напрежение, което не работи в посока обединение, каза писателката Здравка Евтимова в сутрешния блок на Би Ти Ви.
В България хората застъпват диаметрално противоположни становища, отбеляза тя, но добави, че това е полезно за израстване на духа, стига човек да бъде верен на своите убеждения. За тази цел той трябва да има информация, да се запознае с каузи, с представителите на тези каузи и да вземе информирано решение къде да остане.
„България е била най-силна, когато е била над разединението, над бездната”, заяви Евтимова и продължи: „Колкото и странно да звучи, хората не се раздалечават. Важно е и сред приятелите си, и сред противниците си да видим какви позиции защитават, дали ги защитават, защото са вникнали в същественото, в дълбочината. Ако са убедителни, може да вземем положителното от тях.”
Авторката, призната за познавач на духа на народа, демонстрира вяра в мъдростта на българите.
„Смятам, че у българите винаги е съществувала вродена мъдрост и практичност. Това чувство дълго е било приспано, дълго се взираме в настоящия момент, а погледът ни към бъдещето се замъглява. Но това вродено чувство на практичност, на желанието ни да се издигнем над хората, които ни се подиграват, си казва думата. Тогава успяваме да излезем от трудното положение като победители.”
Според нея тези бурни времена са богат извор на теми за всеки човек на изкуството.
„По улицата може да видиш различни изражения, на протеста – различни хора. Това е практически университет. Радвам се, че живея днес, че виждам и преживявам това, което всички българи преживяват, че успявам да бъда в София, където остротата на събитията е най-силна. Мисля, че събитията, описани от Маркес в „Сто години самота”, са имали същата острота“, заяви Евтимова.
За съжаление, водещият Антон Хекимян не покани гостенката си да разясни мисълта си за общото между протеста и произведението на Маркес.
Авторката на „Кръв от къртица“ предложи думата „бездна”, с която се описва разделението в България, да бъде заменена с думата „предизвикателство”.
„Няма достатъчно дълбока бездна, която да ни уплаши. Да, има разединение, но трябва да се надяваме, че то ще бъде основа на хубави творби. И най-вече ще затвърди посоката на развитие на България като член на ЕС.”
В края на разговора Здравка Етимова разказа как е приела християнството, когато е била на 50 години. Случило се в Брюксел, където работела по това време. Синът ѝ се разболял тежко и на Димитровден отчаянието я завело в българската православна църква в белгийската столица. Там местният отец Димитър я покръстил. Според нея, искрената ѝ молитва е една от причините днес синът ѝ да е здрав, да има вече две деца и да работи като главен лекар на болница.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение