Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Здравко Митков: Сатирата не е във фалит, раздадохме по 15 заплати

Калин Сърменов е ощетил театъра, твърди професорът

"Заварих договори, подписани от Калин Сърменов с доста щедро заплащане на външни хора. За да се изиграе едно представление на Панкин, театърът плаща хонорари и авторски права над 2000 лева! ", казва Здравко Митков. - Здравко Митков: Сатирата не е във фалит, раздадохме по 15 заплати

"Заварих договори, подписани от Калин Сърменов с доста щедро заплащане на външни хора. За да се изиграе едно представление на Панкин, театърът плаща хонорари и авторски права над 2000 лева! ", казва Здравко Митков.

Обвинения, че не изплаща хонорари, зрителите са намалели драстично и театърът е във фалит, получава от около година насам директорът на Сатирата Здравко Митков. Някои от твърденията са на предшественика му на поста Калин Сърменов, други на драматурга Христо Бойчев, на режисьора Борис Панкин и на актьора Славчо Пеев. Във фалит ли е Сатиричният театър, попита журналистката Елена Кръстева проф. Митков в интервю за „Монитор“.

„Това е грандиозна лъжа!, – казва директорът на Сатирата. – Нашият екип увеличи процента за прослужено време и той стана 1,2 % за всяка прослужена година. Вследствие на това фонд „Работна заплата” на годишна база се увеличи с 12%. Лъжа са и твърденията за липса на допълнителното материално стимулиране. За една година, откакто аз ръководя театъра, ние сме изплатили четири пъти ДМС на приблизителна стойност 160 000 лева. Това означава, че всеки служител е получил почти по три заплати допълнително! – вместо 12 всеки е получил 15 заплати.

Освен това въведохме системата на ваучерите за храна, която е по-изгодна от финансова гледна точка, тъй като върху тях не се плащат данъци и служителите получават тези пари за свои лични разходи. Не искам да говоря за изцяло подновената рекламна визия на театъра, за изцяло преработеното фоайе, за бара за зрителите, за новата осветителна техника, за оборудването с компютър на служба „Звук”…“

Проф. Митков твърди, че хонорарите на режисьора Борис Панкин за спектакъла „Операцията” не са били получени, защото авторските права се изплащали на тримесечие: „За всяко тримесечие се изплащат след 10-о число на следващия месец. И това е фиксирано във всеки един договор, и Панкин трябваше да си прочете договора, преди да обявява, че не му е платено за декември, преди да е изтекъл месецът.

Като говорим за заплащане… Заварих договори, подписани от Калин Сърменов с доста щедро заплащане на външни хора. За да се изиграе едно представление на Панкин, театърът плаща хонорари и авторски права над 2000 лева! Нямам право да посоча конкретните числа, но повярвайте ми, това са чудовищно високи хонорари… Нямаме разумна финансова възвръщаемост, което на практика ощетява театъра. Без да говорим за естетическите качества на представлението.“

Здравко Митков разкрива и резултатите от финансовата ревизия на Сатиричния театър по време на управлението на Калин Сърменов: „Тя завърши преди месец и обхвана периода за последните три години. Беше констатирано сериозно нарушение на Калин Сърменов за непровеждане на обществена поръчка, с което сериозно е ощетил бюджета за закупуване на микробус за театъра. Това е фиксирано в ревизионния акт и е представено пред министъра.“

Оказва се, че проблемът на Христо Бойчев обаче е имал основание. При отчитането на авторски права за второ тримесечие главният счетоводител на Сатирата е допуснал грешка. Проф. Митков, твърди, че тя е била поправена: „Между другото, от всичко, което се изписа за „проблеми” в Сатиричния театър, това е единствената истина. След грешката изпратихме извинително писмо до Христо Бойчев и неговия агент. Мисля, че когато извиненията са поднесени искрено, е редно те да бъдат приети.

Може би Христо Бойчев стана особено чувствителен на тази тема, защото неговата пиеса „Онова нещо” излезе от репертоара.“

Нямало и отлив на публика от Сатиричния театър. „На годишна база имаме разлика от 4000 зрители по-малко, но това е свързано с много интензивната постановъчна програма за първите четири месеца на този сезон, – казва директорът. – Трябваше да изкараме новите заглавия и не можехме да си позволим да правим много турнета. Надявам се тези липсващи 4000 зрители да бъдат достигнати и дори надминати с интензивната програма на турнета от февруари-март и нататък.“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС