Пиесата „Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“, написана от Джоузеф Кълън и Саша Уилсън по документалния роман „Корона от тръни“ на Стефан Груев, ще бъде представена на един от най-големите театрални фестивали – в Единбург, съобщават от посолството на България във Великобритания.
Постановката е дело на английската театрална трупа „Out of the Forest“ (От гората). Преди седмица пиесата е била представена в посолството, а сред публиката са били посланик Марин Райков и внукът на Борис III княз Кирил.
Авторите на „Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“ се определят като „фенове на историята“, впечатлени от фактите, представени в книгата на Стефан Груев, писател и журналист в радио „Свободна Европа“ и Би Би Си. Направили са и допълнителни проучвания.
Дядото на Саша Уилсън е българин, емигрирал в САЩ по време на Втората световна война. Самата Саша казва, че се консултирала със свои български роднини и приятели при създаването на провокативните надписи за афиша към пиесата, както и при избора на някои български песни, използвани в постановката.
Цар Борис е представен като монарх, който се страхува да поеме отговорност, но в крайна сметка успява да спаси българските евреи, благодарение на хората в страната. Антисемитизмът му изглежда като двоен блъф, но царят накрая се губи в гротескната си карикатурна същност, пише критикът Марк Фишър в отзив за представлението в „Гардиън“.
„Шегата в тази продукция на Хана Хаур-Кинг е, че никой в тази пренебрегвана балканска държава не се приема на сериозно. Актьорският ансамбъл от петима си проправя път през глупави акценти и шеги на мета ниво, пресъздавайки нация, която е наясно, че никога няма да бъде играч на световната сцена и е твърде безгрижна, за да ѝ пука. Царят е в добра компания.
Избирайки двойния блъф – дали наистина? – той се трансформира в неприятна пародия на антисемитизма, захранвана от липсата на човечност. Пиесата ни кара да се изправим пред онези неловки въпроси за успокоението и компромиса и хлъзгавата линия между честния неутралитет и съдействието. При всичките си шеги и закачки, това е пиеса, която жили.“
Това става ясно и от краткия синопсис на спектакъла, така както е поместен в сайта на театър „Pleasance“:
„Срещнете мъжете, които можеше да направят повече, жените, които са направили най-много и причината светът да ги забрави“.
В сайта е публикувана и препоръка от княз Кирил, внук на цар Борис III, спектакълът да се гледа от всички, независимо дали са „фенове на джаза, историци или просто хора, които обичат завладяващи истински истории“.
„Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“ е жлъчна пиеса, изпълнена умно и пълна с музика, която улавя не само духа на славянските народи, но напомня също за госпъл пеене край огъня и за протестни песни, заключава в отзива си критикът Фишър.
Спектакълът ще се играе в Единбург до 28 август.
Вижте още: БЪЛГАРСКИЯТ ШИНДЛЕР ЛИ Е ЦАР БОРИС ТРЕТИ?
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение