Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Златна палма“ за южнокорейски „Паразити“

Трагикомедия за нещастно бедно семейство спечели голямата награда на фестивала в Кан

Южнокореецът Бонг Джун-хо триумфира със „Златната палма“ в Кан. Наградата му бе връчена от Катрин Деньов. Снимка: ЕПА/БГНЕС - „Златна палма“ за южнокорейски „Паразити“

Южнокореецът Бонг Джун-хо триумфира със „Златната палма“ в Кан. Наградата му бе връчена от Катрин Деньов. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът „Паразити“ на южнокорееца Бонг Джун-хо получи „Златна палма“ на кинофестивала в Кан. Наградите бяха връчени на церемония вечерта на 25 май на Лазурния бряг. Въпреки очакванията наградата да прибере някой от големите режисьори на форума като Тарантино или Педро Алмодовар, призът за пръв път отиде при кореец, съобщава „Гардиън“.

„Паразити” представлява социален коментар на живота в различните обществени слоеве. Самият режисьор го определя като „комедия без клоуни и трагедия без злодеи”, където някои са принудени да оцеляват за сметка на другите. При получаването на отличието Пон Джун-хо призна, че не си е подготвил реч на френски, защото не е очаквал победата – въпреки че няколко френски и световни специализирани издания даваха най-голям шанс именно на този филм. „Паразити“ бе сравнен от критиците с „Джебчии“, миналогодишния носител на „Златна палма“ на Хирокадзу Коре-еда.

„Паразити“ е трагикомедия за нещастно бедно семейство. 

Корейската трагикомедия и изборът на Антонио Бандерас за най-добър актьор останаха единствените лауреати, единодушно одобрени и от журито, и от критиците. Изборът на останалите победители шокира филмовите специалисти в медиите: без награди останаха и Педро Алмодовар, и Куентин Тарантино, и Терънс Малик — режисьори, чиито филми се споменаваха най-често в проучванията на мнението на фестивалната публика.

Но Алехандро Гонсалес Инариту, председател на журито, нееднократно подчерта, че за тях е било важно да се запознаят не само с творбите на майсторите, но и с новите гласове в киното. От тази гледна точка даването на „Гран при“ на дебютантката Мати Диоп за „Атлантик” – мистична драма за проблемите на черните мигранти в Южна Франция – изглежда обосновано, макар че критиците го определяха като един от „най-неравните” в конкурса. Диоп е първата чернокожа режисьорка, която бе включена в надпреварата за палмата.

Антонио Бандерас получи наградата си от председателя на журито Алехандро Гонсалес Иняриту. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Силвестър Сталоун връчи приза на Мати Диоп. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Майкъл Мур, който през 2004 г. спечели „Златна палма” с „Фаренхайт 9/11”, също бе в залата и придаде политически акцент на церемонията, когато излезе на сцената, за да връчи наградата на журито.

„Изкуството е лъжата, която ни позволява да осъзнаем истината“, каза той, цитирайки Пабло Пикасо, и продължи: „А Тръмп е лъжата, която ни позволява да лъжем още повече. В мрачните времена изкуството е помогнало за спасяването на човечеството от автократите и идиотите, то вдъхновява масите да не се отказват, да не се отчайват, да се надигнат и да победят безумието с любов.”

Награда за най-добър режисьор изненадващо получиха братята Жан-Пиер и Люк Дарден за „Младия Ахмед“ – филм, който не се прие възторжено от критиците.

Братята Дарден. Снимка: ЕПА/БГНЕС

За най-добра актриса бе определена Емили Бийчъм за ролята си в „Little Joe“.

Емили Бийчъм, отличена за най-добра актриса. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наградата на журито, смятана за третото най-престижно отличие на фестивала, бе подеделна между трима режисьори – французина Ладж Ли за социалната драма „Клетниците“ и за режисьорското дуо Клебер Мендонса Фильо и Хулиано Дорнелес  за „Бакурау“. Филмът им бе описан от критиците като комбинация от научна фантастика, уестърн и хорър.

Вижте още: НОВИТЕ „КЛЕТНИЦИ“

Ладж Ли бе отличен в Кан за дебютния си пълнометражен игрален филм. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Златна камера“ за дебютен пълнометражен филм бе отредена на режисьора Сезар Диас за филма му „Nuestras Madres“, разказ за последиците от гражданската война в Гватемала. Клер Дени спечели в категорията за късометражна продукция за „The Distance Between Us and the Sky“ (Разстоянието между нас и небето).

Селин Сиама получи отличието за най-добър сценарий за „Portrait of a Lady on Fire“.

Руският филм „Дилда” на Кантемир Балагов спечели две отличия – за режисьор в програмата „Особен поглед”, и наградата на Международната асоциация на филмовите критици. ФИПРЕССИ отличи и „Трябва да е раят“ на Ели Сюлейман, както и ужаса „Фарът” на Робърт Егерс, с Уилям Дефо и Робърт Патинсън.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg