В киното светът изглежда много по-справедлив, отколкото е в действителност. И докато на ръба на Европа обикновени хора се съпротивляват на нашествениците във война, запалена от истински тиранин, подобен на кинозлодей, в супергеройските вселени на киното победата идва благодарение на свръхчовеци, самотни бойци на доброто.
Става дума за „Батман“, разбира се. Трагичната история на Брус Уейн, който губи родителите си като малък и се отдава на отмъщението, е била изследвана в десетки холивудски филми, сред които и шедьовърът „Черният рицар“ на Кристофър Нолан.
Новият филм на Мат Рийвс, който е самостоятелен и не се обвързва с „Лигата на справедливостта“ или с другите филми за супергероя, предизвика интереса в целия свят със заявката, че ще изследва тъмните демони на човека прилеп. Доброто победи на големия екран навсякъде на 4 март, освен в Русия, след като „Уорнър Брос“ лиши руската публика от възможността да гледа филма легално и на голям екран, като отложи премиерата на блокбъстъра за по-добри времена заради руската инвазия в Украйна.
Очакването е толкова голямо, че предизвика почти фанатична отдаденост у някои – 27-годишният Дмитри от Екатеринбург пропътува повече от 450 километра със самолет и влак, за да гледа „Батман“ на кино в Ташкент, Узбекистан. Цялото пътуване му е излязло около 30 хил. рубли, разказва той пред руските медии (за сравнение средностатическият билет за кино в Русия е около 250-270 рубли, сочат данни от 2021 г.).
Филмът се счита за исторически и по друга причина – още в първия си премиерен уикенд той бе определен от някои като „началната точка на постковидното кино“. В последните две години това е титла, която свободно се раздава на по-мащабните продукции, както се случи и с „Смъртта може да почака“ и „Спайдърмен: Няма път към дома“, но за първи път след пандемията за „Батман“ може да се съди по правилата на киното от преди пандемията – с малки изключения всички салони работят без Ковид-ограничения, отпаднаха изискванията за зелен сертификат и с всеки следващ холивудски филм пазарът се завръща към нормалното.
„Големият успех на Бонд и Спайдърмен доказаха, че киното се завръща, но и двата филма го направиха на територията на пазар, засегнат от Ковид и когато ходенето на кино все още не се случваше при нормални условия“, коментира пред „Гардиън“ Дейвид Ханкок, филмов анализатор за „Omdia“.
В главната роля на милионера Брус Уейн този път влиза Робърт Патинсън. Отдаден на мисията си да изчисти Готъм от престъпност, той вижда в иконома си Алфред (Анди Съркис) фигурата на убития си баща. В начинанието му да направи града по-добро място за живеене му помага и полицаят Джеймс Гордън (Джефри Райт). Батман страда от факта, че не е равен на супергероите, тъй като не притежава друга суперсила, освен тази на парите, обладан е от обикновено човешко чувство на безсилие и неудовлетвореност.
Антагонист в този „Батман“ е Пингвинът, престъпен лорд, чиято мечта е да покори целия градски ъндърграунд. Неузнаваем в ролята е Колин Фарел, скрит под слоеве грим и лицеви протези. Конфликтът между доброто и злото се изостря след убийството на кмета на града Дон Мичъл, чието мъртво тяло е открито с бележка „Без повече лъжи“. По всичко лиши, че извършителят е серийния убиец Гатанката (Пойл Дейно), стар познайник в комиксовата вселена на Ди Си.
Насред гротеската има и романтика. Тук Жената котка, играна пред годините от актриси като Хали Бери, Мишел Пфайфър и Ан Хатауй се завръща на екран, въплътена от Зоуи Кравиц.
Излишно е да се споменава, че „Батман“ е пиршество със своите визуални ефекти, отбелязва Питър Травърс в „Ей Би Си Нюз“. Но не само това ще накара зрителите в киносалона да настръхнат – финалната сцена, в която Гатанката пуска армията си злодеи в Готъм, извиква паралели с атаката над Капитолия във Вашингтон от 6 януари 2021 г.
„Батман“ се цели високо и дори когато пропуска целта си, амбицията на филма не може да се отрече – пише критикът. – Връщайки Батман към корените му от Ди Си комиксите като „най-великия детектив на света“, Патинсън се отличава от всички останали батмани и се нарежда в лигата на най-добрите сред тях, Майкъл Кийтън и Крисчън Бейл.“
В този свят нищо не е по-сигурно от смъртта, данъците и Батман, казва Кларис Лофри в „Индипендънт“ и дава на филма 4/5 от звезди.
„Този „Батман“ е много добър филм за Батман и ако го смятате за нещо различно, може да останете разочаровани – пише тя. – Единият му крак стъпва в реалността на Кристофър Нолан, другият в ноар естетиката на Тим Бъртън.“
Слава богу, режисьорът Рийвс е взел разумното решение да не отегчава зрителите с поредната история за превръщането на осиротелия Брус Уейн в Батман, допълва тя. В този филм Батман е впрегнал ума си в залавянето на Гатанката. Злодеят е вдъхновен от реалния сериен убиец Зодиак, тероризирал Калифорния през 60-те. (Тъкмо неговата история е разказана в „Зодиак“ (2007) на Дейвид Финчър.)
За четирите си дни след премиерата „Батман“ има 85% одобрение от критиците и забележителните 90% от публиката в „Ротън Томатоус“. Засега филмът е отбелязал 128 млн. долара, забележителна сума в постковидния кинопазар и още по-забележителна, предвид че „Уорнър Брос“ избра да се лиши от руските зрители предвид политическата обстановка.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение