Дни преди да си отиде, 2015-а ни отне Леми Килмистър. Фронтменът на „Моторхед” почина на 70 години от скоротечен и много агресивен рак, съобщиха близките и приятелите му. През отминаващата година се простихме и с други значими личности от сферата на изкуството. Блус музиканти, писатели, актьори… Би Би Си изготви списък на бележити личности, които не дочакаха 2016-а.
Ленард Нимой, 83 г.
Починал на 27 февруари на 83 г.
Роденият в Бостън актьор и режисьор се радва на дълга и плодотворна кариера, но ще остане в паметта ни най-вече с ролята на получовека, полувулкан г-н Спок от „Стар Трек”. Нимой режисира два кинофилма от поредицата за космическия кораб „Ентърпрайз”, както и хитовата комедия „Трима мъже и едно бебе”, но милионите фенове ще го запомнят с образа на остроухия му и свръхинтелигентен герой. След като съобщи през 2014-а, че страда от хронично заболяване на белите дробове, актьорът написа един последен Туит: LLAP – съкращение на любимата фраза на г-н Спок „Live long and prosper” (от англ. – живей дълго и благоденствай).
Анита Екберг
Починала на 11 януари на 83 г.
Тя е шведската звезда, която създаде един от най-запомнящите се образи в киното. След като на 20 години печели конкурса „Мис Швеция”, Анита заминава за САЩ, за да участва в „Мис Вселена”. Макар че почти не говори английски, русокосата красавица веднага е поканена да работи в „Юнивърсъл пикчърс”. За първата й значима роля я пращат в Италия да се снима във „Война и мир” (1956) на режисьора Кинг Видор. Докато е в Рим, Анита Екберг се запознава с Федерико Фелини, който я кани в „Сладък живот” с Марчело Мастрояни. Именно в този филм е прочутата сцена, в която двамата актьори нагазват във фонтана Треви. Екберг участва в няколко кинопродукции през 60-те, но следващото десетилетие буквално изчезва от сцената.
Гюнтер Грас
Починал на 13 април на 87 г.
Писател, поет, интелектуалец, Гюнтер Грас е най-известният германски романист след Втората световна война и получи Нобелова награда за литература през 1999 г. Прочува се след излизането на първия си роман „Тенекиеният барабан” през 1959 г. Филм по книгата печели Златната палма в Кан и Оскар за най-добър чуждоезичен филм. Гюнтер Грас има славата на отявлен обществен критик, чиито книги вдъхват сили на Германия да осмисли колективната си съвест след края на войната. През 2006-а много спорове предизвика новината, че на младини писателят е бил член на Вафен-СС – военното подразделение на СС.
Би Би Кинг
Починал на 14 май на 89 г.
Краля на блуса е роден в Мисисипи. Започва да свири на сцената през 40-те години. С любимата си китара Люсил той създава много хитове, сред които Sweet Little Angel, Rock Me Baby, My Lucille и Let the Good Times Roll. Би Би Кинг оказва огромно влияние върху следващото поколение китаристи, а списание „Ролинг Стоун” го поставя на трето място в класацията си за 100-те най-велики китаристи на всички времена. Почти до сетния си дъх е изключително активен и изнася по около 100 концерта на година.
Тери Пратчет
Починал на 12 март на 66 г.
Той е един от най-успешните британски автори на всички времена и е обожаван от феновете заради фентъзи романите си – най-вече от серията „Светът на диска”. Роден в Бъкингамшър през 1948 г., Пратчет работи като журналист, преди да бъде публикуван първият му роман „Килимените хора” през 1971 г. Той е изключително плодовит автор – серията му „Светът на диска” се състои от 41 книги, а в световен мащаб е продал над 80 млн. копия от произведенията си. През 2007-а Пратчет съобщи, че страда от рядка форма на Алцхаймер, която нарече „Досадата”. През оставащите години от живота си писателят финансира изследвания за деменцията.
Омар Шариф
Починал на 10 юли на 83 г.
Роден в Египет, Шариф първо става звезда в родината си. Постигна световна слава с ролята на Шериф Али в епоса на Дейвид Лийн „Лорънс Арабски” (1962), която му носи награда Златен глобус и номинация за Оскар. После продължава да работи с Лийн в „Доктор Живаго” с Джули Кристи. В по-късните години от кариерата си Омар Шариф се снима предимно във второстепенни филми. През 2003-а се завръща под светлината на прожекторите с главната роля във френската драма „Мосю Ибрахим”, с която печели Сезар. Извън екрана е играч на бридж от световна класа и е сред най-верните поддръжници на английския футболен клуб „Хъл сити”. Шариф беше болен от Алцхаймер и почина от сърдечен удар.
Рут Рендъл
Починала на 2 май на 85 г.
Баронеса Рендъл от Бейбър е сред най-успешните криминални писателки на Великобритания. В дебютния си роман From Doon with Death (1964) тя представя героя си инспектор Уексфорд, който толкова се харесва на публиката, че присъства в още 23 нейни книги. Рендъл пише общо над 50 романа със собственото си име. По-късно се представя като Барбара Вайн и публикува по-мрачна и психологична белетристика. Заедно с приятелката си П.Д. Джеймс е наричана „Британската крими царица” – прозвище, което ненавижда.
Кристофър Лий
Починал на 7 юни на 93 г.
Лий е роден през 1922 г. в лондонския квартал Белгрейвия. В началото на Второто световна война се записва доброволец във Финландската армия, а после се присъединява към Кралските военновъздушни сили. След войната решава да бъде актьор и прави филмовия си дебют в Corridor of Mirrors (1947). Кристофър Лий получава признание чак в края на 50-те, когато започва да работи за студио „Хамър”. В първия си филм за новото студио – „Проклятието на Франкенщайн” (1957), той се снима заедно с Питър Кушинг. Двамата стават близки приятели и се снимат заедно в 20 продукции. Лий се превръща в емблематична фигура за „Хамър”, а най-известният му образ е Дракула, когото играе за пръв път през 1958 г. По-младите поколения го обикват заради ролите на Саруман в трилогията „Властелинът на пръстените”, граф Дуку в две части на „Междузвездни войни” и няколко участия във филми на Тим Бъртън. Известен с дълбокия си глас, Кристофър Лий е запален почитател на метъл музиката. Той издаде няколко албума, с последния от които отпразнува 92-ия си рожден ден през 2014-а.
Бен Кинг
Починал на 30 април на 76 години
Прочутият блус и соул певец е роден в Северна Каролина, а истинското му име е Бенджамин Ърл Нелсън. Първите му успехи са през 50-те с групата The Drifters, с която издава хитовете There Goes My Baby и Save the Last Dance for Me. През 60-те започва солова кариера и приема артистичния псевдоним Бен Кинг. Дебютният му самостоятелен хит е Spanish Harlem (1961). Същата година записва и най-известна си песен Stand By Me. През 80-те мелодията е възродена благодарение на едноименния филм „Бъди до мен” (1986). Парчето печели толкова голяма популярност, че става четвъртото най-въртяно в ефира американските телевизии и радиостанции през XX в.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение