Водещи кинооператори зоват за нова Оскарова категория, която да раздели филмите, снимани традиционно, от тези, които използват често незабележими дигитални ефекти.
В интервю за „Холивуд рипортър“ операторът на „Омразната осморка“ Робърт Ричардсън се оплака от масовата употреба на визуални ефекти в съвременното кино, заради която колегите му от старата школа вече не се състезават при равни условия. Ричардсън, който тази година е номиниран за най-добър оператор заради работа си по кървавата едностайна драма на Тарантино, е използвал не-дигитална обработка на лентата при заснемането на филма. За разлика от него, носителят на операторското отличие от 2013 г. Клаудио Миранда („Животът на Пи“), е използвал широко дигитални ефекти, за да получи вида на случващата се в океана фентъзи история.
„Просто не сме равнопоставени – казва Ричардсън. – Голяма част от онова, което зрителите виждат на екрана, фактически не е снимано от оператора, а е създадено от художници на компютър, които работят под указанията на режисьора заедно с оператора.“
Но трикратният носител на Оскар за заснемането на филмите „Джей Еф Кей“, „Авиаторът“ и „Изобретението на Хюго“ признава, че в някои филми Акадмията може да има проблем с отчитането на дигиталната намеса.
„Дилемата е каква да бъде дефиницията. Изключително трудно е да се каже при какъв процент дигитална обработка един филм вече не е сниман „класически“, добавя Ричардсън.
По същата тема операторът на „Карол“ Ед Лакман заявява пред „Холивуд рипортър“:
„В операторската работа става все по-трудно и трудно да се различи оригиналното заснемане и това с постдигитална обработка. Компютрите могат да създават осветление. Може да се направи всичко – стига да има достатъчно време и пари.”
Лакман, който тази година също е номиниран за Оскар, добавя:
„Не мисля, че има лесно разрешение на този казус. Всеки филм е различен.“
До 1967 г. Академията е давала по две награди за операторско майсторство – една за черно-бели филми и една за цветни – така че има прецедент за разделянето на отличието. От сдружението на кинооператорите съобщиха, те също са обмисляли добавянето на втори приз за филми, снимани с широка употреба на дигитална обработка, но не са убедени, отбелязва „Гардиън“.
Операторът Джон Сийл, носител на Оскар, номиниран тази година за „Лудия Макс: Пътят на яростта“, коментира:
„Не смятам, че имаме нужда от друга категория. Мисля, операторското майсторство трябва да обхваща целия процес – от негатива до пост продукцията, като едно цяло.“
Тази година Оскарите ще бъдат раздадени в „Долби тиътър“ в Лос Анджелис на 28 февруари. Еманюел Лубецки, операторът на „Завръщането“, е фаворитът на букмейкърите за трети пореден Оскар (през 2014-а той спечели статуетката с „Гравитация“, както и през 2015-а с „Бърдмен“).
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение