Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Алек Попов – носител на голямата награда „Христо Г. Данов“

Алек Попов (1966 - 2024). Снимка: Емил Георгиев/Площад Славейков - Алек Попов – носител на голямата награда „Христо Г. Данов“

Алек Попов (1966 - 2024). Снимка: Емил Георгиев/Площад Славейков

Писателят Алек Попов, починал през март тази година на 58, получи посмъртно голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура „Христо Г. Данов“. Носителят на отличието бе обявен от министъра на културата Найден Тодоров на церемония тази вечер в къщата музей „Христо Г. Данов“ в Стария град на Пловдив.

Наградата на Алек Попов прие дъщеря му Александра Попова.

„Този, който получава тази награда, има страхотни романи. Един от тях е преведен на 16 езика, има дори филм с неговото име. Но всъщност той е автор основно на разкази. Неговите разкази са преведени на десетки езици. Има множество награди, макар че в историята не остават наградите, остава това, което сме написали. Той не е тук днес сред нас, но онова, което е написал, ще остане завинаги с нас. Наградата е за Алек Попов“, каза министър Тодоров.

По думите на Найден Тодоров, в зората на демокрацията едно от най-важните неща, които са се случили, е именно учредяването и изработването на националния статут на наградата „Христо Г. Данов“.

Университетското издателство „Свети Климент Охридски“ получи приза в категория „Българско издателство“. За „Автор на българска художествена литература“ бе отличен писателят Александър Секулов за романа му „Корабът на сирените“ на издателство „Хермес“. Наградата за превод отиде у Стоян Гяуров за превода на „Световъртеж. Чувства“ от В. Г. Зебалд на издателство „Колибри“. В категория „Автор в областта на хуманитаристиката“ призьорът бе Тони Николов за книгата „Има такава държава. Записки по българските кризи“ на издателство „Хермес“. Отличието за „Автор на издание за деца“ взе Анита Тарасевич за книгата „Жабки зелени“ на издателство „Труд“. В категория „Художник или дизайн и оформление на книга“ статуетката отиде при Кирил Златков, художник на книгата „Крадец на самота“ от Раймондо Варсано, издателство „Книгомания“. За „Представяне на българската книга“ статуетката получи Софийският международен литературен фестивал. „Христо Г. Данов“ за „Библиотечно дело“ бе присъден на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ – град Разград.

Събитието се организира от Министерството на културата и Община Пловдив, които са съучредители на наградата за принос в българската книжовна култура. Част е от 22-ото издание на Международния литературен фестивал „Пловдив чете“. Наградата се връчва ежегодно от 1999 г.

Министърът на културата Найден Тодоров (в средата) с всички призьори на „Христо Г. Данов“ тази година. Снимка: Министерство на културата

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg