Филмовата вселена на „Дюн“ все още не е завършена – Дени Вилньов има планове за още един, трети филм за Пол Атреидски, червеите и Подправката. Но докато студиото даде зелена светлина, вселената на Франк Хърбърт вече се разширява на малкия екран. Днес тръгва сериалът „Дюн: Пророчеството“, първият епизод вече може да се гледа в платформата Мах.
Макар и в сюжета да се споменават двете познати фамилии Атреиди и Харконен, действието се развива далеч (10 хил. години) по-рано от събитията, познати ни от филмите. Разказва се за началото на могъщия женски орден Бин Джезърит, които използват религията като параван, за да установят таен контрол над най-влиятелните семейства в империята. Хронологията работи изцяло в полза на жените – само няколко поколения са минали от т. нар. Бътларов джихад, голямата война срещу мислещите машини, която открива удобна ниша за процъфтяването на религията.
Сюжетът почива на „Сестринството на Дюн“, роман от Брайън Хърбърт, син на Франк Хърбърт. В основата на ордена е Валя Харконен (Емили Уотсън), основният мозък зад генното инженерство, което някой ден, след хиляди изгодни бракове и внимателни ходове, ще доведе до раждането на един-единствен месия.
Междувременно „Пророчество“ има трудна мисия – сериалът е бил одобрен за производство още преди първият „Дюн“ да тръгне на голям екран, отбелязва „Варайъти“. Продукцията работи с по-нисък бюджет и ограничено време и още в зародиш става ясно, че въпреки усилията, едва ли ще достигне статута на филмите.
Все пак опитът е по-скоро благополучен, става ясно от първите отзиви на критиците. Сериалът има 71% одобрение в „Ротън Томатоус“ и веднага предизвика сравнения с „Игра на тронове“ и спинофа „Домът на Дракона“.
Зрителят не разбира веднага дали жените от Бин Джезърит искат да се позиционират като добрите или лошите, отбелязва Ричард Лоусън в отзива си за „Венити Феър“.
„Може би ще разпознаете имената Харконен и Атреиди от филмите „Дюн“, първите като черно-белите злодеи на историята, а вторите нещо като добрите – казва Лоусън. – „Пророчеството“ преобръща тази динамика, но все пак се надява, че зрителите ще изпитат някаква принадлежност към познатите кланове. Да се постигне това обаче би било много по-лесно, ако гледахме прадядото на Пол. Трудно е човек да усети същата връзка, когато се връщаме назад толкова много години и поколения.“
Филмите „Дюн“ са „популистки и достъпни“, отбелязва критикът, но дори в тях митологията на Хърбърт е трудна за проследяване. В „Пророчеството“ този проблем се задълбочава, особено за хората, които не са чели оригиналните романи, смята той.
„Подобаващо интригуващ и с добра актьорска игра от всички участници, сериалът все пак е спомагателен продукт, отделен от филмовия франчайз, който все още не е достатъчно разпознаваем, за да поддържа подобно разширение – заключава Лоусън във „Венити Феър“. – Може би, ако действието на поредицата се развиваше само няколко десетилетия преди Пол да пристигне на Аракис, тогава би могло да се впише в черновата на филма. А сега „Пророчеството“ е заседнал далече, сам в студеното течение на Космоса. Събитията, които знаем, че предстоят, са само мътна и мъничка светлина, отдалечена на твърде много светлинни години.“
Въпреки тежкия товар, който поема от филмите на Вилньов, „Пророчеството“ успява да предаде атмосферата на сложни политически интриги и етични дилеми, характерни за вселената на Хърбърт, казва Алисън Хърмън във „Варайъти“.
„Дюн“ дълги години има репутация на непревземаем епос, дори за най-запалените ентусиасти – пише тя. – Вилньов чудодейно успя да го екранизира, задача, в която дори легенда като Дейвид Линч се провали, и превърна историята в масов феномен с вечно актуални теми като колониализъм, опазване на околната среда и религиозен фанатизъм. „Пророчеството“ се позиционира добре като мост за онези, които се чувстват изкушени от сюжета, но не са достатъчно отдадени, за да се заровят в романите на Хърбърт. Макар и да не е точно наслада за сетивата, сериалът може да бъде горивото, което да запази и дори увеличи нарастващия интерес на публиката.“
„Пророчеството“ тръгва по НВО в същия времеви прозорец, който преди това бе зает от сериала „Пингвинът“, една от най-успешните тв продукции на сезона, посочва Даниел Фийнбърг в „Холивуд Рипортър“. В сериала „Дюн“ липсва магнетичното присъствие на един водещ актьор (какъвто бе случаят с Кристин Милиоти в „Пингвинът“), не се усеща и техническата магия от филмите на Вилньов, допълва той.
„Натруфено разсъждение върху борбите на женската свобода в едно патриархално общество, сериалът предлага красиво заплетени, морално тъмни интриги и предателства. На моменти човек остава с усещането, че някой е рязал и копирал цитати от диалозите в „Игра на тронове“ и е ръсил Подправката където му падне. И все пак всеки следващ епизод става все по-ангажиращ“, казва Фийнбърг.
Първият сезон на сериала се състои от шест епизода – по един на седмица всеки понеделник в Мах. Създатели на „Дюн: Пророчеството“ са Даян Адему-Джон и Алисън Шапкър, шоурънър е Шапкър.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение