Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

БАН: Да опазим българския език, за да запазим ценностната си система

В академичното послание се казва, че родният ни език е един от най-древните в света

„Свидетели сме на системно подценяване на връзката между език, литература, история, култура и тяхната значимост за общественото развитие“, казват в призива си академиците. Снимка: Иван Шишиев/Етюд-и-те на София - БАН: Да опазим българския език, за да запазим ценностната си система

„Свидетели сме на системно подценяване на връзката между език, литература, история, култура и тяхната значимост за общественото развитие“, казват в призива си академиците. Снимка: Иван Шишиев/Етюд-и-те на София

Призив за защита на българския език отправя Българската академия на науките, съобщиха от БАН. В текста родният ни език е наречен „един от най-древните езици с безспорен принос към човешката цивилизация“.

Академиците изразяват „силна тревога за състоянието на публичната реч“. Според тях става дума за „системно подценяване на връзката между език, литература, история, култура и тяхната значимост за общественото развитие“. Битката, казват от БАН, трябва да се води както срещу неспазването на основните правила в езика, така и срещу силното му замърсяване с ненужни чуждици, което пречи за опазването на националната ценностна система.

Призивът ще бъде представен днес в сградата на Българската академия на науките от акад. Светланка Куюмджиева – председател на Отделението по изкуства и изкуствознание на САЧК; чл.-кор. Мирослав Дачев; чл.-кор. Иван Илчев; чл.-кор. Иван Гранитски; проф. Ана Кочева – Институт за български език на БАН; доц. Елка Трайкова – научен секретар на БАН в направлението „Културно-историческо наследство и национална идентичност“.

Предлагаме ви пълния текст на посланието на академиците:

Призив
На Българската академия на науките

За защита богатството, красотата и звучността на българския език, могъща опора на националната ни идентичност, съхранил се през вековете като един от най-древните езици с безспорен принос към човешката цивилизация

Българската академия на науките изразява силна тревога за състоянието на публичната реч. „Езикът свещен на нашите деди“ днес е тежко деформиран от масово неспазване на основните му правила и силно замърсен от ненужни чуждици, за които съществуват прекрасни български думи. Свидетели сме на системно подценяване на връзката между език, литература, история, култура и тяхната значимост за общественото развитие. Все повече тези, които се занимават с българския език и българската култура, несправедливо губят престиж в обществото, а то губи чувствителност към посегателствата върху езика, към неприемливите начини, по които се използва речта в публичното пространство.

Нашата загриженост за правилна българска реч произлиза и от изначалната мисия на БАН за опазване на българския език и българската реч, на българското образование, духовност и култура, на обществените нрави и националната ценностна система.

Ръководени от разбирането за необходимост от издигане престижа на езика в обществото в национална кауза, ние се обръщаме към Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, висшите училища, депутатите от всички партии, публичните личности и особено към българските медии с техните големи възможности за съхраняването на езиковата култура и за налагане на граматично и интонационно правилна словесност. Да обединим усилията си за неотложни и конкретни действия.

Да се цени, уважава и обича родния език и култура, да се отстояват тези ценности пред света трябва да се превърне в свещено наше задължение, за да се съхраним като българи.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано