Нов поглед над т. нар. Стълбове на сътворението предложи телескопът „Джеймс Уеб“. Космическият феномен представлява студени плътни облаци от междузвезден газ и прах в мъглявината Орел, разсеян звезден куп, намиращ се в посока към съзвездието Змия на около 6500 светлинни годни от Земята. Това е един от районите в Космоса, където се сформират звездите, отбелязва Би Би Си.
Феноменът е редовна дестинация за всеки телескоп в Космоса. Двете най-известни негови изображения досега са били направени от „Хъбъл“ през 1995-а и 2014 г., но „Джеймс Уеб“ предлага далеч по-детайлен поглед. Това се дължи на инфрачервените детектори на свръхмощния телескоп, които проникват през космическия прах, заобикалящ „колоните“.
„Изучавам мъглявината Орел от средата на 90-те години на миналия век в опит да видя „отвътре“ стълбовете, които „Хъбъл“ показа, търсейки млади звезди в тях – коментира проф. Мак МакКогрийн, старши научен съветник към Европейската космическа агенция. – Винаги съм знаел, че когато „Джеймс Уеб“ заснеме стълбовете, те ще бъдат зашеметяващи. И наистина са такива.“
Стълбовете на сътворението се сформират и осветяват от интензивната ултравиолетова светлина на близките звезди. Тяхната радиация постепенно разгражда формите им. Ако днес магически се телепортираме на мястото, колоните най-вероятно вече ще са напълно разпръснати, но „Джеймс Уеб“ ги „вижда“ в миналото, защото светлината им е пътувала до него в продължение на 6500 години, обяснява Би Би Си.
„Джеймс Уеб“ – плод на около 30 години работа на експерти, бе изпратен в Космоса през 2021 г. Телескопът е съвместна инициатива на НАСА и Европейската космическа агенция. Очакванията са, че детайлните му инфрачервени снимки ще предложат по-добро разбиране за Вселената. Телескопът на стойност 10 млрд. долара има възможност да „надникне“ през атмосферите на екзопланети и да наблюдава някои от най-старите галактики във Вселената с помощта на лещи, филтри и призми, засичащи сигнали в инфрачервената гама, невидима за човешкото око.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение