Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Равносметката: 4 Оскара за „Бърдмен“, 4 за „Гранд хотел Будапеща“

Пълният списък с победителите

Алехандро Гонсалес Иняриту прибра 4 Оскара за своя филм "Бърдмен". - Равносметката: 4 Оскара за „Бърдмен“, 4 за „Гранд хотел Будапеща“

Алехандро Гонсалес Иняриту прибра 4 Оскара за своя филм "Бърдмен".

„Бърдмен“ се окичи с Оскар за най-добър филм. Американската филмова академия присъди още три приза на творбата на Алехандро Гонзалес Иняриту – за режисура, сценарий и операторско майсторство. Най-престижните отличия в света на киното бяха раздадени на бляскава церемония в „Долби тиътър“ в Лос Анджелис за 87-ми път.

Иняриту посвети наградата си на сънародниците си в Мексико и им пожела да изберат правителството, което заслужават, а на новодошлите имигранти в Щатите – да намерят приема, който той е получил. Малко преди това, приемайки една от другите награди за „Бърдмен“, режисьорът заяви, че носи гащите на Майкъл Кийтън – в една от сцените в „Бърдмен“ героят на Кийтън тича по слипове на „Таймс скуеър“ в Ню Йорк. Шега с актьора си направи и водещият на церемонията Нийл Патрик Харис, който се появи пред публиката по слипове.

Гащите на Майкъл Кийтън в "Бърдмен" бяха "цитирани" многократно в нощта на Оскарите.

Гащите на Майкъл Кийтън в „Бърдмен“ бяха „цитирани“ многократно в нощта на Оскарите.

Самият Кийтън обаче остана с празни ръце. С титлата най-добър актьор в главна роля триумфира англичанинът Еди Редмейн за ролята си на Стивън Хокинг в „Теорията на всичко“. Редмейн посвети статуетката си на всички хора, които се борят с тежки заболявания и на семейството на Хокинг.

Еди Редмейн получи първия си Оскар.

Еди Редмейн получи първия си Оскар.

С празни ръце е и Бенедикт Къмбърбач, филмът, за който получи номинация за главна мъжка роля – „Игра на кодове“, бе оценен с Оскар единствено за адаптиран сценарий. „Американски снайпер“ също взе само един приз – за монтаж на звукови ефекти.

Приза за главна женска роля получи Джулиан Мур за „Все още Алис“, първата й награда след 5 номинации.

„Четох някъде, че получаването на Оскар удължава живота с 5 години. Ако е вярно, искам да благодаря на Академията. Няма такова нещо като най-добра роля, за мен е чест да бъда номинирана наред с останалите актриси в категорията…“, каза Мур и посвети наградата на режисьора на „Все още Алис“ Ричард Глатсър, който страда от Алцхаймер като нейната героиня и призова да се инвестират повече средства в търсенето на лек за болестта.

Джулиан Мур бе обявена за най-добра актриса.

Джулиан Мур бе обявена за най-добра актриса.

Конкурентката й Рийз Уидърспуун пристигна също с кауза на церемонията: „44 от номинираните тази година са жени, това е голяма година за жените в този бизнес. Дано има все повече изцяло женски проекти“. Рийз подкрепя кампанията #AskHerMore („Питай я повече“) на The Representation Project, която призовава репортерите да питат актрисите не само за роклите им.

Патриша Аркет получи Оскара за второстепенна женска роля в „Юношество“. Това е първата й номинация и първата награда на Американската филмова академия. Аркет също излезе с феминистки призив: „Време е жените в Щатите да получат равни права“..

Актьорът във второстепенна роля, грабнал статуетката, е Джей Кей Симънс за ролята си в „Камшичен удар“.

Четири Оскара бяха присъдени и на „Гранд хотел Будапеща“ – за грим, костюми, сценография и музика.

Полският „Ида“ прибра Оскара за най-добър чуждоезичен филм, въпреки че се очакваше наградата да прибере руският антиправителствен „Левиатан“.

„Наистина съм изненадан – каза режисьорът на „Ида“ Павел Павликовски. – Обичам Полша. Вие сте смели, забавни и можете да пиете. Посвещавам наградата на покойната си жена и на децата си.“

Церемонията в "Долби Тиътър" бе бляскава, но липсваха немалко от най-големите звезди на Холивуд, например Брад Пит и Анджелина Джоли.

Церемонията в „Долби тиътър“ бе бляскава, макар да липсваха някои от най-големите звезди на Холивуд като Брад Пит и Анджелина Джоли.

Вижте пълния списък с победителите:

Най-добър филм – “Бърдмен”

Режисура – Алехандро Гонзалес Иняриту за „Бърдмен“

Главна женска роля – Джулиан Мур за „Все още Алис“

Главна мъжка роля – Еди Редмейн за “Теорията на всичко”

Второстепенна женска роля – Патриша Аркет за „Юношество“

Второстепенна мъжка роля – Джей Кей Симънс за “Камшичен удар”

Чуждоезичен филм – „Ида“, Павел Павликовски

Адаптиран сценарий – „Игра на кодове“, Греъм Мур

Най-добър оригинален сценарий – „Бърдмен“, Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo

Музика – „Гранд хотел Будапеща“, Александър Деспла

Песен – „Селма“, „Глори“ – Комън и Джони Леджънд

Документален филм – „Гражданин 4“

Късометражен документален филм – Crisis Hotline: Veterans Press 1 (2013)

Късометражен игрален филм – The Phone Call

Монтаж – „Камшичен удар“, Том Крос

Операторско майсторство – „Бърдмен“, Еманюел Любецки

Сценография – „Гранд хотел Будапеща“

Анимационен филм – „Героичната шесторка“

Късометражен анимационен филм – Feast

Визуални ефекти – „Интерстелар“

Монтаж на звукови ефекти – „Американски снайпер“

Звук – „Камшичен удар“

Костюми – „Гранд хотел Будапеща“, Милена Канонеро

Грим и прически – „Гранд хотел Будапеща“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg