Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Топ 100 на книжарници „Сиела“ за 2024 г.: българските автори доминират

„Нишка“ на Виктория Бешлийска е най-продаваната книга, следват я глюкозната революция и фентъзи роман

Най-четените български автори във веригата на „Сиела“ (по часовниковата стрелка): влогърите Изабел Овчарова и Емил Конрад, Георги Господинов, Мария Лалева, Виктория Бешлийска и Захари Карабашлиев. Снимки: „Площад Славейков“, БГНЕС и Личен архив - Топ 100 на книжарници „Сиела“ за 2024 г.: българските автори доминират

Най-четените български автори във веригата на „Сиела“ (по часовниковата стрелка): влогърите Изабел Овчарова и Емил Конрад, Георги Господинов, Мария Лалева, Виктория Бешлийска и Захари Карабашлиев. Снимки: „Площад Славейков“, БГНЕС и Личен архив

Виктория Бешлийска отваря и затваря класацията за 100 най-продавани книги в книжарници „Сиела“ през 2024 г. Най-продавана е „Нишка“, последна от първите 100 е „Глина“. Този затворен кръг е символичен – вътре в него читателските интереси се лутат между нашумели романи, класическа литература, книги за духовна и телесна самопомощ и детски издания.

В челната петица на най-продавани книги има цели трима български писатели. Освен Виктория Бешлийска, там са Георги Господинов (4 място) с „Градинарят и смъртта“ и Мария Лалева (пета поред) с „Пътища от огън“. Втората позиция е окупирана от популярната „Глюкозната революция“, а на трето място е „Железен пламък“, втори том от фентъзи поредицата „Емпирий“ на Ребека Ярос.

Българските автори доминират в рамките на първите десет най-продавани издания в книжарници „Сиела“. Изабел Овчарова, ютюбърка и влогърка, заема и 8, и 9-то място в класацията с романа си „Причината“ и с книгата си за самоусъвършенстване „Слънчеви лъчи в мрака“. На една позиция преди нея е Емил Конрад, също добил популярност с видеоблог, с новата си книга „Обратни мисли“. Първата десетка се затваря от Захари Карабашлиев с романа му „Рана“.

Оказва се, че българските автори са най-предпочитани от клиентите на книжарници „Сиела“. Сред първите 100 е попаднал дори „Железният светилник“ на Димитър Талев – роман, преиздаван десетки пъти през годините, но все още сред най-търсените. Виктор Пасков също присъства с „Балада за Георг Хених“ десетилетия след първото издание на романа.

Около 15% от първите 100 са за детска литература. Интересът на читателите е фокусиран върху „Хари Потър“, „Пърси Джаксън“, „Дневникът на един Дръндьо“ и „Феята от захарницата“.

Особено много са биографичните книги – за Васил Левски, за Георги Аспарухов-Гунди, за Матю Пери…

Сред първите 100 са попаднали и някои документални издания – втората част от мемоарите на Иван Костов например, както и „От кражби до убийства – Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“ на Стефан Иванов.

Внушителното количество тийн романи във всички жанрове категорично опровергава мита, че младите хора не четат. Очевидно литературата за тейнейджъри е успешна и често купувана, при това на хартия.

Класациите за най-купувана книга отразяват най-пълно интереса на читателите у нас, защото това е отражение на ангажимента им с книгите. Тенденцията българските автори да са така широко представени е обнадеждаваща.

Пълния списък със 100 най-продавани книги в книжарници „Сиела“ за 2024 г. може да видите тук.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg