Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

В САЩ планират да издигнат най-високия флаг в света

„Пилонът на свободата“ ще струва 1 милиард долара

„Пилонът на свободата“ ще бъде с височина 445,3 метра, изпреварвайки с драматична разлика най-високите пилони в Европа - тези в Русия с височина 175 метра. Така за Роженския пилон остава единствено постижението „най-висок пилон в Европейския съюз“. Снимка: Flagpole for Freedom/Instagram - В САЩ планират да издигнат най-високия флаг в света

„Пилонът на свободата“ ще бъде с височина 445,3 метра, изпреварвайки с драматична разлика най-високите пилони в Европа - тези в Русия с височина 175 метра. Така за Роженския пилон остава единствено постижението „най-висок пилон в Европейския съюз“. Снимка: Flagpole for Freedom/Instagram

Вълната на национална гордост, изразена в развяването на огромен флаг върху огромен пилон, далеч не е присъща само на Източна Европа. Планове за „най-високия флаг в света“ кроят и в малкия американски град Колумбия Фолс, щата Мейн. Идеята на „Пилона на свободата“ се състои в издигането на пилон с височина 1461 фута (ок. 445, 3 метра) на обща надморска височина 1776 фута (търсен символ, защото 1776 г. е годината, в която САЩ извоюват своята независимост). На тази височина ще се развява американското знаме, голямо колкото от едно и половина игрище за футбол. Така звездите, символизиращи всеки щат, ще се издигнат по-високо дори от „Емпайър Стейт билдинг“.

Огромният пилон има за цел да обедини хора от различен политически спектър и да се превърне в основна туристическа атракция в региона, развивайки местността с ресторант, хотелска и търговска част, конферентна зала за до 4 хил. души и 4D кинозала, споделят местните издания. Освен това мащабното начинание иска да се обвърже с историята на страната чрез обособен монумент за имената на всички американски ветерани, дали живота си в множеството борби за освобождение на страната, тоест достатъчно голямо съоръжение, което да побере около 24 млн. имена.

Идеята е на местното семейство Уорчестър, познато с неправителствената си организация „Wreaths Across America“, занимаваща се с редовното поставянето на мемориални венци на гробовете на загиналите ветерани за всеки по-значим повод. За реализирането на този патриотичен увеселителен парк, както го наричат някои местни издания, са необходими 1 млрд. долара частни дарения. Първата стъпка от проекта – издигането на флага по-голям от футболно игрище – трябва да приключи до 4 юли 2026 г. Датата е символна и ще отбележи 250 години от обявяването на независимостта на Америка.

Мащабните планове, на фона на които Роженският пилон изглежда като детска играчка, предизвикаха сериозни дебати сред местната общност. Под въпрос бе поставен изборът на място за реализация на идеята – Колумбия Фолс е градче с население под 500 души и щатът Мейн не е сред най-добре развитите в икономическо отношение в страната. Много от местните разчитат за прехраната си на земеделски земи и на полетата с боровинки, наследство от индианците, а голяма част от тях ще бъде завзета от паркинги, хотели, магазини, ресторанти… Освен това, опасяват се те, градчето им просто няма инфраструктурата да поеме такъв огромен наплив от туристи и работници. Не всички граждани са заявили готовността си да превърнат „последното диво кътче на Източния бряг“ в магнит за шумни туристи и сравняват идеята с „монтирането на Айфеловата кула в дивата пустош на Мейн“.

Притесненията им, изразени пред местните власти, доведоха до налагане на временен 6-месечен мораториум за всички мащабни проекти на територията около града, гласуван през март. През това време местната управа трябва да обмисли внимателно нови регулации и да размишлява над въпроса дали ще приеме проекта на територията си.

Междувременно към днешна дата сайтът на „Пилон за свобода“, където се набират даренията, не работи, активно е само съобщение, че в момента е в поддръжка. Във Фейсбук страницата също не се съобщава нищо за развитието на проекта. От предишно съобщение на сайта се знае само, че работният процес няма да започне докато не се съберат 25% от необходимата сума – в противен случай започва процес по възстановяване на парите на дарителите.

„Пилон за свобода“ трябва да пребори и още един проблем – технически погледнато предложената земя за издигането на пилона не е общинска собственост на Колумбия Фолс, неин законен собственик е съседен град. Като решение на това законово препятствие Уорчестърови предлагат местната управа да гласува анексиране на въпросната територия.

Потърсени от „Асошиейтед Прес“, организаторите на проекта са отказали коментар. В изявление семейство Уорчестър заявява само, че „Пилон за свобода“ ще се осъществи, но организаторите са отворени към промени.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС