Опит на американски конгресмен да включи хора от всякакъв пол и сексуална ориентация в молитва пред Камарата на представителите от 3 януари завърши комично и предизвика десетки коментари в социалните мрежи. Емануел Клийвър, демократ от Мисури, решил, че за да се почувстват признати всички, молитвата не е достатъчно да завърши с обичайното „амин“ (на англ. amen), но и с допълнението „аминка“ (awoman).
Молитвата на Клийвър е по повод встъпването в длъжност на 117-ия Конгрес на Щатите, който се състои от Сената и Камарата на представителите. Той ще бъде активен от последните седмици от управлението на президента Доналд Тръмп до 3 януари 2023 г., две години след инаугурацията на Джо Байдън.
Клийвър, който е ръкоположен свещеник, се обърна към Бог с молба да даде сили на Конгреса да преодолее себелюбието, предразсъдъците, идеологията и да заличи разделението между хората.
„Молим се в името на монотеистичния Бог, Брахма, Бога, познат с много имена в различните религии – завършва той молитвата си. – Амин и аминка.“
Думата „амин“ се произнася на английски „амен“ – или слято „a mеn“ (мъже). Изразът идва от иврит и се превежда като „истина“, „да бъде“. Преди да стигне до английския език, думата се използва в латинския и гръцкия.
В Туитър преобладава мнението, че „инклузивността е отишла твърде далеч“. Нанси Пелоси, преизбрана за председател на Камарата на представителите и лидер на парламентарната група на демократите, наскоро въведе нови правила, според които документите на Камарата трябва да променят езика си така, че да няма хора, които да се чувстват дискриминирани. Правилата се отнасят предимно за местоимения и семейни отношения, които трябва да станат полово неутрални, се казва в изявлението на Пелоси. В това число влизат думи като „омбудсман“, „дъщеря“ и „човек“ (в случая става дума за англ. дума „man“, която може да се преведе като „човек“, но и като „мъж“), но никъде не става дума за „амин“.
Сред лавината от шеги в интернет, провокирани от „аминка“, един потребител посочва, че „аминка“ не е достатъчно, за нуждите на политкоректността в речта трябва да се въведе и „аминче“ (achildren).
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение