Най-интересното, което научих покрай литературните разходки, които от години организирам, е свързано със снимка на първия паметник на Ботев във Враца.
Враца. 27 май 1890 г. На градския площад, точно на мястото, на което 14 години по-рано изложили отрязаните глави на заловените четници, се открива първият паметник на Ботев (май и първият следосвобожденски паметник въобще). Присъстват новият български княз Фердинанд, Стефан Стамболов (не само министър-председател, но и съавтор на „Песни и стихотворения от Ботйова и Стамболова“), както и почти всички оцелели от четата. Още по-важно – там са майката на Ботев, милата му Венета и дъщеря му Иванка. Държат се обичайните речи, някой вероятно рецитира „Тоз, който падне в бой за свобода“… след което паметникът официално е открит и в крайна сметка гражданството се нарежда да пие от водата, извираща от четирите лъвски глави в основата му.
И никой от височайшите гости, дори и милата му Венета, дори и четниците, които последно са го видели със същата сабя и униформа, с които австрийският скулптор Еберлайн го е изобразил в реален ръст по скица на Антон Митов, в нито един момент не обелва и дума за някакъв проблем с брадата му. Макар и паметникът на Ботев да е без „ботевска брада“. Вместо онази буйна черна брада-икона – добре оформена брадичка по модата на Наполеон III. Ето я:
Ако беше днес, пет минути след първата снимка във Фейсбук вече щеше да има онлайн петиция за демонтиране на статуята. Три часа по-късно – вместо да се чудят как да си преправят татуировките, фенове на Ботев най-вероятно вече щяха да са пристигнали от Пловдив и да са се заели сами с демонтажа.
Истината обаче е, че когато Ботев загива над Враца, той изглежда точно така. Доказателство ли? Ето го заедно с братята му – последната му снимка приживе от ранната на пролет на ’76-а, директно от Уикипедия:
Струва ми се, мога да обясня. Предишната ‘75-а носи големи промени в живота на 27-годишния хъш. Ботев посреща майка си и братята си в Букурещ, жени се за племенницата на видния български митрополит Панарет Рашев, а междувременно си купува и печатница. Докато подготвя за печат първата си книга, разбира и че Венета е бременна. (На следващата година с готовност разменя всичко това за четирите си дни с четата между Козлодуй и Балкана, но това е отделен, достатъчно обсъждан въпрос.) Ботевската му брада просто вече не му е отивала, мисля си, а и успехът на делото отдавна не висял върху юнашките мустаци на Панайот Хитов. Никак не е случайно също така, че четниците му първо се преобличат в сините си хусарски униформи със златни ширити и чак едва след това тръгват да завземат кораба „Радецки“.
Тогава защо познаваме само лика на Ботев от първите му хъшовски години?
Вярно е, буйните бради стоят много добре на снимка, а още по-внушително – на бюстове и гигантски гранитни паметници. (Силно се съмнявам да е било така и на живо – балсамите и маслата за бради, хипстърските вакси за мустаци и тримерите надали са били особено популярни в онези години в Букурещ.) Вярно е, подобна брада наистина отива на един истински революционер, такъв какъвто сме свикнали да си го представяме. Има и малко Че Гевара, и малко Фидел, дори и някакви далечни аналогии с брадите на Маркс и Енгелс…
Впрочем, видно от паметниците от по-ново време, брадата на Ботев не спира да расте! Най-показателният случай отново е във Враца. През 1955 г. Вълко Червенков пристига в града, вижда паметника с четирите набучени на кол четнически глави в четирите ъгъла на оградата и веднага нарежда демонтирането на малката „грозна“ статуя, която според него въобще не будела патриотични и естетически чувства (за съдбата ѝ по-нататък вижте тук)… На мястото на първия паметник: един 12-метров Ботев, истински революционер и патриот с – разбира се – истинска ботевска брада…
Толкова за Ботев, толкова за неговото време. И за нашето.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение