Александрийският фар открай време е считан за едно от Седемте чудеса на света. Разрушен през 1303 г. при земетресение, той най-сетне отново ще се извиси в Египет. Върховният съвет за изследване на Египетските древности одобри предложението на местните власти за възкресяване на митичната постройка. Остава само съгласието на губернатора на Александрия и строителните дейности ще започнат незабавно, пише „Льо Фигаро“.
Фараонски проекти
Проектът бе оповестен през месец март от президента на страната Абдел Фатах Ал Сиси да превърне Александрия в нова административна столица на страната, по-късно през април намерението за построяване на втори Суецки канал, а сега трети фараонски проект е в процес на подготовка: възстановка на Александрийския фар в първоначалния му мащаб. А когато бъде построен, той ще може да съперничи на Хеопсовата пирамида в Гиза – единственото от чудесата на древния свят, оцелели до днес.
Съоръжението ще се издигне на остров Фарос след окончателното одобрение на проекта. Благодарение на големината си и впечатляващата игра на светлината, фарът ще осветява пространство в радиус от 50 километра.
В древността прославеният фар е насочвал моряците в продължение на близо седемнайсет века, отразявайки в огледало слънцето денем и светлината от голям огън нощем. Колкото до копието, то ще бъде построено само на няколко метра на югозапад от първоначалното му местоположение, понастоящем заето от цитаделата Кайт Бей.
Най-високият монумент построяван някога от човека
Секретарят на Постоянния комитет на Египетските древности Мустафа Амин заяви пред „Кайро Поуст“, че членовете на Комитета са одобрили миналата седмица „един стар проект, предложен по-рано на управата на град Александрия, който има за цел да възкреси Фара“. Едно „всеобхватно проучване на проекта“ е било представено на управата на града, която вече е дала „зелена светлина“ на начинанието.
Изграден около 280 г. пр. Хр., Фарът е бил висок между 110 и 130 метра. В продължение на дълги векове, той е бил най-високият монумент, построяван някога от човека.
Оригиналното съоръжение се е състояло от три части: ниска квадратна секция представлявала основното ядро; междинна осмоъгълна секция; и трета, кръгла в самия му връх“, обяснява професорът по археология Фатхи Хуршид пред „Кайро Поуст“. Сериозно повреден от поредица земетресения, случили се между 3 и 12 в., фарът не е издържал и в началото на 14 век се срутил. Отломки от него са били използвани по-късно в изграждането на цитаделата Кайт Бей. Други части от фара са били открити на дъното на морето недалеч от пристанището на Александрия през 90-те години на миналия век.
Днес части от разрушения фар все още могат да се видят, защото са послужили в изграждането на цитаделата Кайт Бей.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение