vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

ИИ е по-добър поет от човека, смятат читатели

Изкуствен интелект имитира стила на Чосър, Шекспир, Байрон, Елиът... а резултатът се предлага заедно с истински стихотворения на тези автори

Стиховете на Шекспир вероятно са по-сложни за разбиране от читателите в сравнение с далеч по-опростените опити на ChatGPT3.5. Снимка: ЕПА/БГНЕС - ИИ е по-добър поет от човека, смятат читатели

Стиховете на Шекспир вероятно са по-сложни за разбиране от читателите в сравнение с далеч по-опростените опити на ChatGPT3.5. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изкуственият интелект е напреднал толкова много в поетичния си полет, че читателите вече не разпознават хора или машина е създала дадено произведение, става ясно от изследване, публикувано в „Nature Scientific Reports“. Освен това средностатическият читател дори предпочита поезията на ИИ – поне докато не се информира за произхода ú.

Тествани са били общо 1634 души с различни нива на интерес към поезията. Експериментът е на университета в Питсбърг е прост и вече дори е прилаган в по-малки мащаби при конкурс у нас – ChatGPT3.5 получава задача да напише няколко стиха в стила на Джефри Чосър, Уилям Шекспир, Лорд Байрон, Уолт Уитман, Т. С. Елиът, Емили Дикинсън, Силвия Плат, Алън Гинсбърг, Самюъл Бътлър и Доротея Ласки. Всеки участник в проучването получава десет произведения, подредени на случаен принцип – пет от поет и пет от ИИ. Помолени са да оценят дали творбата е написана от човешка ръка, или е имитация на машина, и да посочат процентно колко уверени са в преценката си.

В друга, втора група участници, се развиват три сценария – на част от хората е казано, че всички произведения са на изкуствен интелект; на други, че пред тях се намират само творби на хора, а третите не получават никаква информация и трябва сами да отгатват. Независимо от сценария, втората група участници е помолена да оцени творбите пред себе си по качество.

По-просто формулирана „поезия“ на ИИ е оценена по-високо по показателите креативност, атмосфера и емоционалност. Над 78% от участниците дават по-високи средни оценки за цялостно качество на стихотворения с изкуствен интелект – резултати, които изненадват Брайън Портър, ръководител на проучването.

„Смятаме, че основната причина хората да предпочитат стихотворенията, генерирани от ИИ, е, че са по-лесни за разбиране – обяснява той. – Читателите са склонни да харесват стихотворения, които разбират по-добре, отколкото такива, които ги объркват. Написаната от хора поезия включва Т. С. Елиът, Чосър и други поети, които може би не са известни с това, че се четат бързо и лесно. А ИИ е наистина добър в създаването на стихотворения, които изглеждат и звучат по начина, по който очаквате да изглеждат и звучат стиховете, и които комуникират идеи, настроения и емоции много ясно.“

Участниците харесват поезията, която успешно им предава идея, отбелязва Портър.

„Подозираме, че истинските специалисти, като професионални поети, професори и студенти по поезия, ще се представят по-добре – казва още той. – Но е изненадващо трудно да се тества това, защото е трудно да се намерят класически стихотворения, които този вид експерти вече не са чели и следователно лесно се идентифицират като написани от хора.“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg