Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ще загубим ли Несебър като обект на ЮНЕСКО?

Всичко за организирането на сесията на ЮНЕСКО у нас е планирано от Найден Тодоров в детайли и е оставено за изпълнение в Министерството на културата

Служебният министър на културата Найден Тодоров е оставил на новия министър Мариан Бачев подробно описани стъпките по организацията на българското домакинство на ЮНЕСКО. Снимки: Надежда Беева/БГНЕС и Софийска филхармония  - Ще загубим ли Несебър като обект на ЮНЕСКО?

Служебният министър на културата Найден Тодоров е оставил на новия министър Мариан Бачев подробно описани стъпките по организацията на българското домакинство на ЮНЕСКО. Снимки: Надежда Беева/БГНЕС и Софийска филхармония

Доклад с всички свършени и планирани неща за 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София в периода 6 – 16 юли 2025 г. е изпратил Найден Тодоров в последните си дни като министър на културата до служебния министър-председател Димитър Главчев. Докладът, с който редакцията на „Площад Славейков“ разполага, е подробен, в него са уточнени всички дати и действия, които са предприети и трябва да бъдат предприети за организацията. Разписани са детайлите, уточнени са крайните срокове, остава само новият екип на Министерството на културата да довърши започнатото.

Вчера, на заседание на Комисията по култура към Народното събрание, настоящият министър на културата Мариан Бачев е заявил, че неговият предшественик не е успял да свърши работа по организацията на сесията на ЮНЕСКО и „смело е приел предложението, без да прецени възможностите на България“. Това се разминава със съдържанието на доклада. Всъщност, предложението е гласувано от същата тази Комисия по култура в Народното събрание и всички лидери на политически партии са удостоверили с подписа си съгласието си тази сесия да се проведе в София.

В доклада до Димитър Главчев, написан в началото на януари, в последните дни от управлението му, министър Найден Тодоров изброява какво е направено дотогава:

1. Сформиран е Организационен комитет за организация, в който са включени представители на Министерството на туризма, Министерството на културата, Министерството на външните работи, Министерството на околната среда и водите, Министерството на вътрешните работи, Министерството на земеделието и храните, Министерството на електронното управление, Национален дворец на културата, Национална служба за охрана, Държавна агенция „Национална сигурност“, Национален институт за недвижимо културно наследство и Столична община.

2. Осъществена е първата подготвителна мисия на експерти от ЮНЕСКО в периода 18-20 ноември 2024 г., София. По време на техническото посещение са очертани параметрите на ангажименти на двете страни и сроковете за изпълнение на отделните етапи в подготовката на събитието.

3. Осъществен е контакт с местата за настаняване в близост до НДК, заедно с експертите на ЮНЕСКО, и е предоставена информация за очакваната заетост в определения период.

4. Изработен е предварителен списък на реципрочна основа, за референтните лица (точки за контакт) от българска страна и от страна на ЮНЕСКО, които ще координират отделните тематични дейности на подготовката. Предложените референтни лица вече са в контакт с референтите от ЮНЕСКО.

5. Организирани са цяла поредица от двустранни онлайн срещи за подготовката на сесията.

6. Осигурена е координация с Министерството на младежта и спорта за участие в подготовката и провеждането на Форума на младите професионалисти в областта на културното наследство, набиране на доброволци за оказване на съдействие на делегациите по време на форума и при посрещането и изпращането и др.

7. Отправена е покана до Министерството на здравеопазването за среща в Министерството на културата за обсъждания по темата за здравните мерки, които следва да предприеме страната домакин съгласно Споразумението между Република България и ЮНЕСКО.

8. Проведени са редица срещи с НДК, уточнени са техническите изисквания на ЮНЕСКО за провеждане на сесията и са изготвени детайлни схеми за разпределение на пространствата в НДК за периода на провеждане на сесията.

9. Създадена е вътрешна работна група за визуалната идентичност на сесията, подготвени са и първоначалното съдържание на специалното издание на Списанието за световно наследство и „Картата на световното наследство“.

Има и още предприети действия, но едно от най-важните неща е пълният график за предстоящите стъпки, които са останали на грижите на екипа на министър Мариан Бачев. Според екипа на вече бившия министър на културата, нито една от тях все още не е стартирала. Графикът е бил изготвен детайлно по дати и крайни срокове с пълно описание на нужните действия.

Ако сесията на ЮНЕСКО не се осъществи, тя ще бъде пренесена в Париж, а България ще трябва да плати 2 милиона лева за организацията ù в друга страна, заяви бившата шефка на пресслужбата на Министерството на културата Кремена Николова.

Според нея това събитие е безпрецедентно и би могло да бъде осъществено за пръв път, откакто България има обекти, включени в списъка на ЮНЕСКО – от 40 години насам. Целта на Найден Тодоров е била да даде време да се предприемат мерки, с които да се опази статутът на Несебър, който е застрашен от изпадане от списъка на защитени обекти поради презастрояване. Не е прието на сесиите на ЮНЕСКО от списъка да бъдат вадени обекти на страната домакин. Има огромен риск това да се случи, ако сесията се проведе в друга държава.

Възможността България да е мястото на провеждане на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО е в резултат от дипломатическите усилия лично на Найден Тодоров, подкрепени от Ернесто Отоне, помощник-генерален директор по културата на ЮНЕСКО, който също като бившия български министър на културата е бил директор на филхармоничен оркестър.

За 47-ата сесия България е била в конкуренция с много сериозни кандидатури, които са били помолени от Отоне да отстъпят мястото си на София. В крайна сметка сме получили правото да посрещнем гостите от ЮНЕСКО, от което сега се опитваме да се откажем. В историята на ЮНЕСКО няма случай държава да е отказала домакинството си, особено в последния момент.

Провеждането на сесията на ЮНЕСКО в София не е просто огромен принос за имиджа на България, но и възможност за стимулиране и разрастване на туристическия бизнес. Отказът може да остави петно върху репутацията на България като партньор на световната организация, а освен това на риск е поставен не само Несебър като обект на защита, но и всички останали обекти, които са в списъка на ЮНЕСКО. От екипа на вече бившия министър Найден Тодоров твърдят, че всички обекти от списъка у нас нямат план за управление и никога не са имали. Това е била една от целите на Тодоров като министър – опитът с Несебър да се превърне в пример как да бъде изградена цялостна система за управление на обектите, защитени от ЮНЕСКО.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)