Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Спасението на мечока Роки, използван за боеве с кучета в Пакистан

Животното е открито с множество наранявания, отстранени зъби и верига на носа и врата, съобщават от „Четири лапи“

Роки е открит в плачевно състояние, години наред използван като примамка в незаконни боеве. Снимка: „Четири лапи“ - Спасението на мечока Роки, използван за боеве с кучета в Пакистан

Роки е открит в плачевно състояние, години наред използван като примамка в незаконни боеве. Снимка: „Четири лапи“

Мечок, жестоко малтретиран в Пакистан, бе спасен от международен екип на фондация „Четири лапи“, част от която са и наши специалисти. Седемгодишният Роки е бил конфискуван от незаконно частно стопанство в област Саргода, където е бил използван като примамка в незаконни боеве с кучета. Заради жестокото отношение Роки е бил тежко ранен, с няколко кървящи рани по лицето и гърба.

Екипът ветеринари на фондацията е пристигнал в Пакистан на 1 март, за да окаже съдействие на Съвета за управление на дивата природа в Исламабад (IWMB) и Департамента за дива природа на Пенджаб. Мечокът е бил конфискуван няколко дни по-рано, на 27 февруари.

Днес Роки се лекува в Спасителния и рехабилитационен център на IWMB в Исламабад, но се нуждае от специална храна, тъй като повечето му зъби са били отстранени, за да не нанася сериозни рани на противниците си в незаконните боеве или на хората, които го ограничават. Според информацията на ветеринарите, той е участвал в 35 битки, има и видеоматериал като доказателство.

По време на спешното ветеринарно лечение, експертите на „Четири лапи“ са обработили раните на мечока и са отстранили изключително стегната веригата от носа и врата му. Вследствие на нейното носене е увредена и кожата му. За да се подпомогне възстановяването му, в допълнение към плана за следоперативно лечение, ще бъде разработен и специализиран хранителен режим, за да се гарантира, че Роки получава подходяща храна заради липсата на зъби.

Използването на мечки като примамка в боеве с кучета е жестока практика, при която те са подлагани на ожесточени боеве срещу обучени кучета с забавление, въпреки че това е незаконно. Тази практика причинява тежки физически и психологически травми на мечките, като често води до счупване на зъби, пробиване на муцуни и отстраняване на нокти. Танцуващите мечки са отглеждани в плен или принудени да изпълняват трикове също за забавление. Методите за обучение включват болезнени мерки като горещи метални плочи и метални пръстени през носовете и челюсти на животните, което позволява на собствениците да упражняват контрол върху тях. Носът е много чувствителна зона за мечките.

Преместването на Роки е било разпоредено от магистратския съд и подкрепено от помощник-директора, отговарящ за дивата природа в област Пенджаб, Пакистан.

„Намерихме мечката в тревожно състояние, с кървящи наранявания по очите, носа, ушите и гърба – разказва д-р Амир Халил, ветеринарен лекар в „Четири лапи“ и ръководител на спасителната акцията в Пакистан. – Насилието, което е трябвало да понесе, е оставило физически и психически рани, тъй като Роки е в състояние на шок и постоянно се тресе. Взехме незабавни мерки, за да облекчим болката му и да лекуваме нараняванията му. Също така, помогнахме на IWMB с преместването му в подходящ дом, където да намери спокойствие. Той е символ на надежда за всички останали мечки, които все още страдат в името на човешкото забавление. Днес сме една крачка по-близо до окончателното прекратяване на това абсурдно насилие и страдание.“

Това е поредна спасителна акция в Пакистан, в която „Четири лапи“ взима участие. В България нехуманни практики с мечки вече са атракция от миналото. Танцуващите мечки у нас бяха част от улични представления, в които животните бяха обучавани чрез болезнени методи и тежки метални халки, пробити през носовете им, изтъкват от организацията.

До 2007 г. последните танцуващи мечки в България бяха спасени и преместени в специално създадения за тях Парк за мечки в Белица, съвместна инициатива на „Четири лапи“ и Фондация „Бриджит Бардо“. Този успешен модел за спасяване и рехабилитация на мечки в България може да служи като вдъхновение за усилията на Пакистан да сложи край на незаконното пленяване и експлоатация на мечки за боеве и забавления.

В Пакистан танцуващите мечки и мечките, използвани като примамки за боеве, са въведени като спортове от британците и продължават да се практикуват за лично забавление, особено в Пенджаб. Въпреки че са забранени в цял свят, тези жестоки практики продължават да съществуват. От 2024 г. пакистанските власти предприемат решителни действия срещу тях. Точният брой на незаконно отглежданите мечки е неизвестен, но данните варират от десетки до над сто. Заловени като мечета, много от тях по-късно са пуснати на свобода, но се борят да оцелеят поради глад или липса на нокти и зъби.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg