Bookshop Wallpaper

Номинации за „Аскеер“, пълен списък

Драматургът Константин Илиев с награда за цялостен принос към театъра

Константин Илиев

Четено: 3460 пъти E-mail

Девет номинации за „Аскеер“ получи Народният театър за общо три спектакъла – „Богът на касапницата“, „Майстори“ и „Последното изкушение“. Претендентите за наградите бяха обявени пред медиите във вторник, 11 април, в Театър „Българска армия“, а отличията ще бъдат връчени на церемония на 24 май.

По пет номинации имат Младежкият театър и „Възраждане“. Драматичният театър в Пловдив е в очакване за награди в четири категории, а Театър „София“ – в три.

Сред представленията силно впечатление на журито видимо е направила постановката на Антон Угринов в Народния театър „Богът на касапницата“ от Ясмина Реза. Спектакълът има четири номинации: Радена Вълканова и Александра Василева за водеща женска роля, Владимир Карамазов за водеща мъжка роля и като цяло за представление. Четири номинации има и „Еквус“ от Младежкия театър: също за най-добро представление, Станка Калчева за поддържаща женска роля, Петър Дундаков за театрална музика и Стайко Мурджев за режисура. Три номинации получава „Майстори“, постановка на Петринел Гочев в Народния театър: Юлиана Войкова-Найман за сценография и за костюми и Иван Юруков за водеща мъжка роля.

Изгряваща звезда

Боян Крачолов, Димитър Крумов и Иван Николов за „Това НЕ Е Хамлет“, авторски спектакъл на Боян Крачолов по текстове на Шекспир, Бекет, Молиер, Мигел де Сервантес, Том Стопард, Петер Вайс, Мюлер, Калдерон и други, Театрална работилница „Сфумато“

Весела Василева за „Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Каталин Старейшинска за ролята на Роберта в „Дани и дълбокото синьо море“ от Джон Патрик Шанли, постановка Ованес Торосян, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Поддържаща мъжка роля

Ивайло Христов за ролята на Лебедев Павел Кирилич в „Иванов” от Антон П. Чехов, постановка Стефан Мавродиев, Младежки театър „Николай Бинев“

Йордан Ръсин за ролята на Телегин във „Вуйчо Ваньо“ от Антон П. Чехов, постановка Григор Антонов, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Цветан Алексиев за ролята на Йоан Кръстител в „Последното изкушение” от Никос Казандзакис, драматургична версия Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Народен театър „Иван Вазов“

Поддържаща женска роля

Ивана Папазова за ролята на Икония във „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, постановка Диана Добрева, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Станка Калчева за ролята на Дора Странг в „Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев, Младежки театър „Николай Бинев“

Ива Тодорова за ролята на Еколожката в „Добре дошли в България“ от Здрава Каменова и Гергана Димитрова, постановка Гергана Димитрова, Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“ в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс – НДК

Сценография

Мариета Голомехова за „Последното изкушение” от Никос Казандзакис, драматургична версия Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Народен театър „Иван Вазов“

Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Ханс К. Андерсен, постановка Василена Радева, Театър „София“

Юлиана Войкова-Найман за „Майстори” от Рачо Стоянов, постановка Петринел Гочев, Народен театър „Иван Вазов“

Костюмография

Мира Каланова за „Влюбеният Шекспир” по сценарий на Марк Норман и Том Стопард, постановка Пламен Марков, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров”

Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Ханс К. Андерсен, постановка Василена Радева, Театър „София“

Юлиана Войкова-Найман за „Майстори” от Рачо Стоянов, постановка Петринел Гочев, Народен театър „Иван Вазов“

Театрална музика

Петър Дундаков за „Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев, Младежки театър „Николай Бинев“

Петя Диманова за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, постановка Диана Добрева, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Христо Йоцов за „Анна Каренина“ от Лев Н. Толстой, постановка Николай Поляков, Театър „София“

Водеща мъжка роля

Владимир Карамазов за ролята на Ален Рей в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

Иван Юруков за ролята на Найден в „Майстори” от Рачо Стоянов, постановка Петринел Гочев, Народен театър „Иван Вазов“

Свежен Младенов за ролята на поп Кръстьо във „Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Водеща женска роля

Александра Василева за ролята на Анет Рей в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

Меглена Караламбова за ролята на Майката в „Разговори с мама” по Сантяго Овес от Жорди Галсеран, постановка Венцислав Кулев, Театър 199 „Валентин Стойчев“

Радена Вълканова за ролята на Вероник Улие в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

Режисура

Диана Добрева за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Григор Антонов за „Вуйчо Ваньо“ от Антон П. Чехов, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Стайко Мурджев за „Еквус” от Питър Шафър, Младежки театър „Николай Бинев“

Най-добро представление

„Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

„Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

„Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев, Младежки театър „Николай Бинев“

Съвременна българска драматургия

„Добре дошли в България“ от Здрава Каменова и Гергана Димитрова
Независим проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“, постановка Гергана Димитрова, ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс – НДК

„Спасителят“ от Кирил Топалов
Драматично-куклен театър – Враца, постановка Васил Василев

„Пробен срок“ от Николай Гундеров
Театър 199 „Валентин Стойчев“, постановка Тея Сугарева

„Аскеер” за цялостен принос

Константин Илиев


Формата на водата