Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

100 хил. долара за врата от хотелска стая на Боб Дилън

На търг продадени вратите и на Ленард Коен, Джими Хендрикс, Анди Уорхол

Вратата от стаята на Боб Дилън бе продадена най-скъпо на търга - 100 хил. долара. Снимка: ЕПА/БГНЕС - 100 хил. долара за врата от хотелска стая на Боб Дилън

Вратата от стаята на Боб Дилън бе продадена най-скъпо на търга - 100 хил. долара. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петдесет врати от бохемския нюйоркски хотел „Челси“ бяха предложени на търг. Вратите са били на стаите, в които през годините са отсядали Боб Дилън, Джанис Джоплин, Ленард Коен, Еди Седжуик, Анди Уорхол.

Построеният през 1880 г. хотел в Ню Йорк се превръща в любима резиденция на поколения певци, писатели и бохеми. Вратите били предвидени за изхвърляне, но Джим Джорджиу – също наемател в хотела, успява да ги купи през 2011-а, пише Би Би Си.

Вратата от стаята на Боб Дилън бе продадена най-скъпо на търга – за нея новият ѝ собственик даде 100 хил. долара.

Входът към стая, която са споделяли Джанис Джоплин и Ленърд Коен по времето, когато двамата са имали връзка, а по-късно е използвала и певицата Джони Мичъл, достига 85 хил. долара.

Вратата на наемателите в хотела Анди Уорхол и актрисата Еди Седжуик донася 52 500 долара от стая, използвана от двамата през 1965-а. Там Уорхол заснема „Момичетата от Челси“ (Chelsea Girls).

Една от най-известните книги на Джак Керуак е писана в хотела по време на престоя му в Ню Йорк. Вратата на стаята, където е създаден романът „По пътя“, е продадена за 30 хил. долара. И други писатели са отсядали в „Челси“, сред тях са Марк Твен и Том Улф, а авторът на научнофантастични книги сър Артър Кларк пише там сценария за „2001: Космическа одисея“.

Хотелът обаче има и лоша слава. През 1978-а Сид Вишъс от британската банда Sex Pistols е обвинен в убийството на Нанси Спънджен, открита мъртва в стая след прободна рана в корема. В нощта на убийството Вишъс бил под влиянието на наркотици, а десет дни след смъртта на Нанси, той прави опит за самоубийство, като си прерязва вените. Първият път е неуспешен, но не и вторият път, след свръхдоза. Вишъс така и не е осъден за убийството, тъй като умира преди края на делото.

Сред другите емблематични врати са тези на Джими Хендрикс, Мадона, Изабела Роселини и режисьора Шърли Кларк, всички продадени за по 13 хил. долара.

„За мен вратите бяха история и красота, бяха свързани със сърцето ми. Ценни са, защото има толкова много хора, които са минали през тях“, казва „спасителят“ им пред „Ню Йорк Таймс“.

Сградата на „Челси“ е включена в списъка с нюйоркски забележителности през 1966 г., през 2016-а сменя собствениците си и става притежание на група инвеститори. През 2011-а спира да приема нови гости поради ремонт, но дори докато той тече, малка група дългогодишни обитатели все още живеят по горните етажи.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90