Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Емигрант от Бангладеш продал банана за 35 цента, купен от колекционер за $5,2 млн.

„Ню Йорк Таймс“ откри продавача от плод-зеленчука и му съобщи за цената на инсталацията с тиксо

Инсталацията на Маурицио Кателан, продадена за $5,2 млн. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Емигрант от Бангладеш продал банана за 35 цента, купен от колекционер за $5,2 млн.

Инсталацията на Маурицио Кателан, продадена за $5,2 млн. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Човекът, от чийто плод-зеленчук е купен знаменитият банан за инсталацията „Комикът“ на Маурицио Кателан, не си спомня да е продавал съдбоносния плод. Произведението – банан, залепен с тиксо за стена, предизвика широки дебати по цял свят, когато на 20 ноември бе продаден на търг за 5,2 млн. долара (плюс още около милион в такси за аукционната къща „Сотбис“).

След потвърждение от „Сотбис“, че бананът наистина е бил купен по-рано през деня за 35 цента, „Ню Йорк Таймс“ издирва продавача от магазинчето, за да му съобщи новината. Шах Алам, емигрант от Бангладеш, пристигнал в САЩ през 2007 г., за да живее по-близо до дъщеря си, работи на метри от мястото, където един обикновен банан добива легендарен статут. Когато разбира за цената, 74-годишният мъж се разплаква:

„Аз съм беден човек – казва той на репортера от „Ню Йорк Таймс“. – Никога не съм имал толкова пари, никога дори не съм виждал толкова пари.“

Макар да е от години в САЩ, Алам говори малко английски, затова комуникира повече на бенгалски език (продавачът не е заснет, но не се уточнява дали е по негово желание). Пред репортерите на американската медия той разказва, че в родината си бил държавен служител, а сега живее в сутеренен апартамент в Бронкс, който дели с петима други мъже. Наемът на стаята му е 500 долара на месец. Занимава се само с щанда за плодове и зеленчуци, където работи по 12 часа, четири дни в седмицата, независимо от сезоните. Бизнесът не е негов, собственикът му плаща по 12 долара на час.

Алам никога не е стъпвал в „Сотбис“, макар аукционната къща да е на няколко метра от работното му място. Дори и да влезе, може би пак ще бъде възпрепятстван да види произведението – през януари му предстои операция за отстраняване на катаракта.

Не разбира и шегата зад „Комикът“:

„Тези, които са го купили, какви хора са? Не знаят ли какво е банан“, шокиран е той.

Новият собственик на банана с тиксото е Джъстин Сун, популярен криптопредприемач, който заяви, че има намерение да изяде банана. Потърсен от „Ню Йорк Таймс“, той казва, че „ролята на Алам в това произведение на изкуството не е пренебрегната“.

На думите на уличния продавач реагира и Кателан. Самият творец не е получил пари за продажбата на произведението си, тъй като то е предложено на търг от името на анонимен колекционер.

„Реакцията на продавача на банана силно ме развълнува – пише той. – Въпреки това изкуството – както му е зададено по природа – не може да решава проблеми. Ако можеше, щеше да е политика.“

Колкото до продажбата за милиони, художникът все пак е щастлив, дори и да не е предвидено да получи част от гигантската сума:

„Чувствам се фантастично, този търг превърна едно послание в нещо още по-абсурдно, в световен спектакъл. По този начин работата вече е саморефлективна: колкото по-висока е цената, толкова повече доказва първоначалната идея“.

„Комикът“ е представен за първи път в три версии през 2019 г. на арт изложение в Маями. Две от версиите се продават за 120 хил. долара, но Кателан казва, че работата му не е замислена като шега. Той твърди, че иска да предизвика „дебат за ценностите ни, тъй като на арт изложения властват скоростта и бизнеса“.

Вижте още: ЗАЩО БАНАНЪТ С ТИКСО ВСЪЩНОСТ Е ИЗКУСТВО?

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС