Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Художничката, която възхити Любен Зидаров

Живот извън книгите - над трийсет илюстрации излетяха от изданията на „Лист“ и кацнаха в галерия „Арт Алея”

Любен Зидаров разглежда илюстрациите на Мила Янева-Табакова към книгата „Морис, или къщичката на рибаря”. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков - Художничката, която възхити Любен Зидаров

Любен Зидаров разглежда илюстрациите на Мила Янева-Табакова към книгата „Морис, или къщичката на рибаря”. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

„Момиче, какви очи имаш ти? Как го правиш?” – 94-годишният доайен сред българските художници Любен Зидаров се взира през тъмните си очила в акварелните миниатюри на Мила Янева-Табакова, вдъхновени от Оскар Уайлд и Мери Шели. Той е най-възрастният, а тя – най-младата от участниците в изложбата „РазЛИСТи класиката!” в столичната галерия „Арт алея”. Експозицията е родена от фантазията на четири поколения художници, работили по книгите от поредицата „Детски шедьоври от велики писатели” на издателство „Лист” и се осъществява с подкрепата на Столична община по програма „Култура”.

Във великолепната осморка на авторите влизат също Капка Кънева, Дамян Дамянов, Милена Вълнарова, Свобода Цекова, Чавдар Николов и Юлиян Табаков. Сред заглавията са „Пчелица” от Анатол Франс, „Съвет към малките момичета” от Марк Твен, „Как Колето Панкин летя до Бразилия, а Петята Ершов хич не вярваше” и още, и още…

„Още когато пуснахме първата книга от поредицата – „Котаракът и дяволът” от Джеймс Джойс, илюстрирана от Чавдар Николов – замислихме тази изложба с идеята илюстрациите да заживеят собствен живот и извън книгите”, каза на откриването главният редактор на издателството Гергана Димитрова.

Главният редактор на „Лист“ Гергана Димитрова. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Първата книга излезе в началото на 2017 г. и оттогава досега поредицата се превърна не само в най-коментираната в издателския бранш, но и спечели наградата „Златен лъв” за издателски проект с най-голяма обществена значимост.

„За жалост, беше копирана и от голямо издателство”, добави с неудобство Димитрова.

До 2 юни в арт салона на ул. „Уилям Гладстон” 51 А изложбата представя 34 избрани илюстрации от десетте излезли в поредицата до момента книги.

„Възхитен съм от тази изложба не заради моите неща в нея, а от работите на всичките колеги тук, които са много по-добри от мен. Сигурен съм, че това начинание ще има голям успех”, отбеляза Любен Зидаров.

Комплиментът беше за всички, но си личеше, че център на симпатиите на доайена е 26-годишната Мила Янева-Табакова. Първата ѝ изява като професионален илюстратор в България се случи тъкмо по покана на „Лист” с Морис, или къщичката на рибаря” от Мери Шели. А втората е паметна за нея не само с работа – веднага след като предаде илюстрациите за „Земното кълбо се върти” от Гъртруд Стайн Мила стана майка на прекрасната Лете, която също присъства на откриването на изложбата.

Художничката Мила Янева-Табакова. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Любен Зидаров е впечатлен от младата си колежка. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

В галерия „Арт алея” ще видите и четирите рисунки на сценографа Юлиян Табаков, с изящна линия и цвят в злато. Табаков ги създаде по покана на „Лист” като илюстрации към „Слонът и пеперудът” от Е. Е. Къмингс. Очаква се книгата да излезе от печат до края на месеца.

„Работата ми е в театъра, но много обичам да рисувам. Затова се радвам, че се включих в този проект”, каза Табаков.

Илюстрациите на Юлиян Табаков в изложбата са част от книгата „Слонът и пеперудът” от Е. Е. Къмингс. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Художничката Свобода Цекова, илюстрирала „Двата трамвая” от Осип Манделщам, допълни, че детската поредица на „Лист” дава не само възможност за изява на българските художници, но и свобода на работа, каквато рядко се среща.

„Няма цензура!”, възкликна и невъзпитаният карикатурист Чавдар Николов, който тъкмо чрез работата си по книгите на „Лист” дебютира в чудния свят на илюстрациите за деца и възрастни. Той дойде на изложбата с новия брой на в. „Шарли Ебдо” под мишница, който синът му донесъл от Франция – и огледа с критично око, както собствените си илюстрации, така и тези на останалите художници.

Чавдар Николов. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Илюстрациите на Чавдар Николов в книгите „Котаракът и дяволът“ от Джеймс Джойс и „Вдовицата и папагалът“ от Вирджиния Улф. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Хартиена пластика, дело на Капка Кънева – част от илюстрациите на книгата „Съвет към малките момичета“ от Марк Твен. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Илюстрации на Дамян Дамянов към книгата „Колето Панкин летя до Бразилия, а Петята Ершов хич не вярваше“ от Даниил Хармс. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg