Нощни пеперуди и живи цветя ще бъдат част от предстоящата Нощ на музеите на 17 май. Изложбата „Lepidoptera“ (Пеперуди) ще може да се разгледа в кафене L44 на ул. „Неофит Рилски“ 44 и представя няколко монопринта – неповторими отпечатъци на седем вида пеперуди, създадени чрез ситопечат с идеята да бъдат символи на промяна, трансформация и растеж.
Идеята е на младата илюстраторка Яна Попова, която иска да пресъздаде личен разказ за крехкостта на живота, след като е диагностицирана с рядко заболяване. Крилата на пеперудите тя асоциира с асиметрията в човешкия организъм. В допълнение ще има инсталация от естествени цветя – метафора да не изпускаме настоящето.
Изложбата на Яна Попова „Lepidoptera“ ще се открие на 17 май специално за Нощта на музеите. Ще може да се види до 22 ч.
Над 70 музея, галерии и пространства ще работят до късните часове на съботната вечер за тазгодишната Нощ на музеите. Входът навсякъде е свободен, като някои от културните институции организират и специални събития за повода и обиколки с екскурзовод.
В Националната галерия в „Квадрат 500“ например могат да се видят живописни западноевропейски гоблени от XVI век; графики на Пикасо и „непослушната“ експозиция с протестни плакати на анонимния колектив „Герила гърлс“. Експозицията с гоблените „Живопис с вълна и коприна“, макар и открита по-рано, ще има специално представяне в рамките на Нощ на музеите от 20 ч., а от 21 и 22 ч. предстоят турове за азиатско изкуство. Обиколка с екскурзовод ще има и в Националната галерия – Двореца, от 20 и 21 ч. тръгват туровете, посветени на изложбата „Дворецът за изкуството“. Във филиала може да се види и временна фотографска изложба „На тяхно място“ на актьора Владимир Карамазов. В Музея на изкуството от периода на социализма (също филиал на Националната галерия) е организирана екскурзоводска обиколка на изложбата „Изкуство, идеология и пропаганда“, началото е в 20 ч.
В Регионалния исторически музей – София ще се открие изложбата „Археология на София и Софийско XI: Западната порта на Сердика“, като събитието, което по обичай се провежда всяка година, сега ще има нова концепция и ще се фокусира върху историята, проучванията, откритията и социализацията на Западната порта на Сердика. Във филиала на музея на археологическо ниво на базиликата „Света София“ (ул. „Париж“ 2) ще се проведе екскурзоводска беседа с по-ранен час – началото е в 17,30 ч. Междувременно в образователния център към експозицията „Антична Сердика“ ще заработи за първи път инициативата „Училище по археология“ – пет обособени пространства, в които са представени сфери от дейността на професионалните археолози или историята на Сердика. Към тях са разработени тематични творчески ателиета за посетителите.
Концерт на Представителния духов оркестър на Сухопътните войски ще звучи в Националния военноисторически музей на ул. „Черковна“ от 19 ч. Късната програма продължава с кино под звездите, от 21 ч. ще бъде прожектиран документалният филм на режисьора Светослав Овчаров „Часът на нашето Съединение“. За посетителите е организирана и игра с награди.
Експозицията „Умни минерали за умни телефони“ е сред предложенията на Музея „Земята и хората“. Експозицията отговаря на въпросите кои са десетте най-използвани материала в смартфоните ни, какви са наличните запаси от суровини, за колко време ще стигнат и защо е важно да рециклираме старите си джиесеми.
В галерия „Синтезис“ е подготвена експозиция с интригуващо заглавие – „Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник“, на визуалната артистка и фотографка Катрин Лонгли. На границата между съвременното изкуство и антропологията проектът изследва темата за хранителните разстройства в контекста на японското общество. По време на няколко артистични резиденции в Япония Катрин Лонгли провежда интервюта с хора на различна възраст, някои от които страдат от хранителни разстройства, за тяхното отношение към храната и тялото. Лонгли не само записва историите на тези хора, но и ги кани да онагледят връзката си с храната с помощта на фотоапарат за еднократна употреба. Този подход е избран умишлено, тъй като не позволява никакъв контрол върху заснетите фотографии, което контрастира с привидното съвършенство на изображенията, споделяни в социалните мрежи. Резултатът е автентична и „свежа“ фотография, а изображенията поразяват със своята искреност.
Пълната програма на Нощта на музеите е достъпна в новия сайт на инициативата.
Европейската „Нощ на музеите“ започва като инициатива на Министерството на културата на Франция и постепенно се утвърждава като устойчива практика в много от страните в Европа. В България инициативата се провежда от 2005 г. Събитието в София се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение