Бреме или ресурс е наследството на социализма? Това ще бъде една от темите, които ще задвижат разговора „Наше ли е миналото?“, който ще се състои на 6 юни на площадката на бившия Мавзолей в София.
Събитието ще започне в 18 ч., трети разговор от поредицата публични събития към проекта на Красимир Терзиев „Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което е било“. Едноименната инсталация със светещи букви е в Градската градина, разположена на открито тъкмо на площадката на бившия Мавзолей.
Дискусията е посветено на миналото и отраженията му в градската среда. Ще се засегнат актуални и болезнени въпроси, като например кои разкази за миналото доминират днес, кои липсват и защо; как се отнасяме към наследството на социализма; трябва ли да разрушаваме паметниците, за да освободим пространство в града, и какво всъщност слагаме на тяхно място.
Куратор на проекта е Владия Михайлова, а модератори на предстоящото събитие ще бъдат Леа Вайсова, доктор по социология и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и Радослав Чичев – историк, писател и радиоводещ в БНР. В разговора ще участват Димитър Кенаров – журналист на свободна практика, публикувал в списанието „Ню Йоркър“ и „Ню Йорк Таймс“ и автор на книги със стихове и репортажи; Цветелина Йосифова – доктор по психотерапия от Университет „Зигмунд Фройд“ във Виена, преподавател в НБУ и председател на Българското общество по психоанализа и групова анализа; и Петър Денчев – театрален режисьор, писател, изследовател в Института за изследване на изкуствата към БАН, преподавател по режисура в НХА, и главен режисьор на Сливенския театър.
Поканата е до всички граждани на София. Разговорът за миналото ще премине през ключови теми като идентичност, колективна памет, пространствено наследство и политики на миналото, с амбицията да проследи как тези елементи оформят настоящето ни и начина, по който си представяме бъдещето.
Мавзолеят като площадката на диалога сам по себе си участва в дискусията като „място на паметта“ – едновременно символ и физическа следа, но и поле на съпротива, забрава и трансформация. Той задава рамката, в която ще се разгърнат въпросите за културното наследство, градската митология и разрушаването като политически жест. Площадката на бившия Мавзолей е активно пространство за мислене, въображение и спор, подобно на древната агора, където обществото се събира, за да се огледа в себе си и да се преосмисли.
Проектът се изпълнява от „Сдружение БулевАрт“ и с подкрепата на фондация „Зингер-Захариев“. Събитието е част от Календара на културните събития на Столична община. Партньор за провеждането на разговорите е Регионален исторически музей – София.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение