Колко време трябва да прекарват децата пред екраните на телевизорите и смарт устройствата определи СЕМ в специални препоръки за родители и педагози. Документът е публикуван в страницата на регулатора.
Експертите от Съвета за електронни медии подчертават, че е необходима единна политика по отношение на медийното потребление на децата в България като част от националната политика за медийна грамотност, която да включва здравословни граници за екранно време за различните възрастови групи. Взети са предвид научните данни и доказателства за влиянието на екранните устройства върху детското развитие, публикувани от Световната здравна организация.
През последните години се формираха достатъчно категорични научни доказателства, че времето, прекарано пред екранни устройства, може да окаже вреди върху детското здраве и развитие, особено в периода на ранното детство, казват от СЕМ. Този период е от изключително значение за развитието на детския мозък, който учи най-добре през преживяване и пряко взаимодействие с околните и със заобикалящата среда. Данните сочат за наличие на значителни рискове от прекомерното стоене пред екран, от гледна точка на детското здраве и развитие във всички възрастови групи.
Основните рискове от прекомерната употреба на екранни устройства за физическото здраве на детето са свързани с:
Влошаване на зрението и късогледство (миопия);
Слънчеви алергии (причинени от UV-лъчите на телефоните);
Наднормено тегло и затлъстяване вследствие на недостатъчна двигателна активност;
Проблеми със съня и др.
Основните рискове от прекомерната употреба на екрани за психосоциалното и емоционалното развитие на децата са:
Повишена тревожност;
Депресия;
Хиперактивност;
Трудности с концентрацията и паметта;
Обучителни затруднения и/или понижена мотивация за учене;
Агресивно поведение и липса на контрол на импулсивността;
Повишени рискове от пристрастяване към психоактивни вещества;
Понижени социални умения и невъзможност за създаване на приятелства в реалния свят;
Понижено чувство за емпатия и умения да се разпознават емоциите на другите;
Ниско самочувствие, особено в резултат на прекомерна употреба на социални медии;
Екранна зависимост, интернет зависимост, гейминг разстройство, които могат да улеснят развитието на друга зависимост.
Препоръчителното екранно време зависи от възрастта на детето. В най-ранна детска възраст екранното време следва да е възможно най-малко, да се предлага поетапно, съдържанието да се подбира внимателно и да се избягва ежедневното излагане на екран. Отговорност на всеки родител е да прецени най-добре дали, кога и колко често да предлага екран на децата си спрямо нагласите и развитието им в следните възрастови групи:
Бебета (0 – 2 години) – не се препоръчва използването на устройства с екрани;
Малки деца (2 – 5 години) – препоръчително е в тази възраст предлагането на достъп до екран да се осъществява постепенно, като достигне до 1 час на ден. Препоръчва се времето да се разпределя на интервали, а не да е прекарано наведнъж. Същевременно е важно да се насърчава физическа активност на децата в тази възраст и да се избягва екран по време на хранене и преди сън. Ако се предоставя съдържание, то следва да е подходящо за възрастта и родителите да насърчават съвместното гледане и обсъждането му.
По-големи деца (6 – 12 години) – препоръчват се до 2 часа екранно време на ден извън учебната дейност и други образователни занимания, в които детето е въвлечено. Необходимо е поставяне на здравословни последователни граници за време, прекарано пред екрана, и видовете медийно и друго съдържание. Необходим е баланс между времето за медии и други дейности, като спорт, разходки сред природата, физическа активност, сън, социални контакти, четене на книги и др. В тази възраст детето вече може да бъде запознато с подходящо информационно съдържание, свързано с новини за деца, например.
Тийнейджъри (13 – 18 години) – препоръчва се насърчаване на отговорно и балансирано използване на екранните устройства. В България след 14 г. децата имат право да създават свои профили в социалните мрежи и следва да могат да ги управляват разумно, безопасно и отговорно. Това включва изграждане на умения за медийна грамотност, включително докладване за нередно съдържание и/или поведение на различните платформи.
Важен аспект е и разстоянието, от което се гледа екрана. Препоръчителните граници са за телефони – над 40-45 см, а за телевизори – над 3 метра. Това трябва да се следи и в класните стаи.
СЕМ включва и препоръки за медийното и онлайн съдържание, до което трябва да имат достъп децата. Регулаторът определя кое е вредното: вредно е съдържание, което може да съдържа: насилие, сексуални сцени, материали, съдържащи сексуална експлоатация на деца, наркотични вещества, алкохолни напитки, тютюневи изделия, изделия различни от тютюневи, като бездимни или нагреваеми тютюневи изделия, вредни субстанции, съвети за бързо отслабване (насочено към деца и тийнейджъри) или прекомерно хранене, създаване на опасни селфита, онлайн предизвикателства, хазартни игри, език на омраза и др.
Целият документ с препоръките на Съвета за електронни медии е достъпен тук.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение