Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Шествия, тържества, концерти, аскеери в София на 24 май

Музеи, библиотеки и галерии с вход свободен в Деня на Светите братя Кирил и Методий

Фестивалът „Да поЧетем 24 май“ ще превърне площад „Славейков“ в читалня на открито. Снимка: Агенция Imp-Act - Шествия, тържества, концерти, аскеери в София на 24 май

Фестивалът „Да поЧетем 24 май“ ще превърне площад „Славейков“ в читалня на открито. Снимка: Агенция Imp-Act

С вход свободен ще работи Националният археологически музей на празничния 24 май. Няколко институции в София се готвят да отбележат съботния Ден на Светите братя Кирил и Методий с празнично работно време и различни инициативи.  

Археологическият музей ще работи от 10 до 18 ч. Освен постоянната колекция, в момента там може да се види изложбата „Хроники от стомана“ с над 120 цели оръжия от VII до XVII в. Актуална е и експозицията „Българска археология“ с най-ценното от богатия археологически сезон на 2024 г. – в нея могат да се видят прабългарско яйце за гадаене и костени кънки от Първото българско царство.

Вижте още: ПРАБЪЛГАРСКО ЯЙЦЕ ЗА ГАДАЕНЕ ОТКРИТО КРАЙ ПЛИСКА

Националната библиотека ще работи със свободен достъп за празника. Денят на отворените врати важи от 11 до 14,30 ч. В Централното фоайе може да се разгледа изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“ с жития, изобразителен материал, документи, периодични издания и старопечатни книги. Отредено е място и на историческите извори, носещи информация за живота и дейността на Светите братя  сред славянските народи. През 2025 г. се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий и се празнува Годината на глаголицата.

Ден на отворените врати обявиха и в Столичната библиотека. От 11 до 16 ч. всеки може да посети Централната сграда на площад „Славейков“, където са подредени няколко изложби и ще има лаборатория с виртуална реалност. В Мраморното фоайе са представени старопечатни учебници и ценни издания за живота и делото на Кирил и Методий. В галерия „София“ може да се види изложбата „Шрифтове и винетки“ с шрифтови разработки на Стоян Зарков. Посланието на експозицията е запазване и популяризиране на българската кирилица и разширяване на палитрата от различни букви, създадени на база старобългарски буквени изображения.

На специален щанд отвън ще се издават едногодишни безплатни читателски карти с подаръци – книги за новите читатели. Библиобусът пък ще се паркира в парк „Овча купел“, където всички посетители могат да разгледат мобилния филиал и да получат едногодишни безплатни читателски карти и подаръци.

Безплатно на празника може да бъде посетена и Софийската градска художествена галерия. Там може да бъдат разгледани изложбата „Аз, художникът“ – ретроспективна изложба на Стефан Гацев, завършил първия випуск на Софийската художествена гимназия, по повод 90-годишнината му. Последният ден на експозицията е 25 май.

Националната галерия обичайно не работи на официалните празници, но на 25 май входът във всички филиали ще бъде свободен. Поводът е не само Деня на Светите братя Кирил и Методий, но също и 10-годишнината от откриването на „Квадрат 500“. В неделя след празника там могат да се видят графики на Пикасо, гоблени от вълна и коприна и изложба с протестни постери на „Герила Гърлс“. В Двореца е изложена фотографска изложба на актьора Владимир Карамазов. В САМСИ посетителите ще разсъждават „Какво ни свързва“ с изложбата на 8 творци в различни медии и техният опит да уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство.

В БАН ще празнуват с тържествено събрание. Събитието ще се проведе ден по-рано, на 23 май, в зала „Проф. Марин Дринов“ (ул. „15-ти ноември“ № 1) от 11 ч. Тържеството ще открие зам.-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов, който ще е водещ на събитието. Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева ще направи приветствие и ще връчи наградите на Академията „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“ за млади и най-млади учени. Патриарх Даниил ще бъде официален гост на празника и ще произнесе академична проповед. Междувременно Кирило-Методиевският научен център на БАН ще представи изложбата „По следите на учениците: Кирило-Методиевския маршрут в България – част от Европейския културен маршрут на Съвета на Европа“. В програмата са включени изпълнения на студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

Тържественото събрание ще се излъчва на живо в YouTube канала на БАН.

На площад „Славейков“ ще бъде много по-оживено от обичайно и на 24 май там ще се проведе фестивалът „Да поЧетем 24 май“. Програмата включва четене на открито, размяна на книги и учебници, срещи с любими автори, слушане на аудиокниги и други.

ПЛОЩАД „СЛАВЕЙКОВ“ СТАВА ЧИТАЛНЯ НА ОТКРИТО

Тържественото шествие за празника ще започне в 10,30 ч. от Министерство на образованието и науката (площад „Атанас Буров“). Предвождано от Гвардейския духов оркестър, възпитаниците на Софийската духовна семинария и официалните лица, шествието ще се отправи към Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. По пътя към процесията ще се присъединят ръководството на Българската академия на науките, народни представители, академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Началото на церемонията пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ е в 11 ч.

Междувременно пред Народния театър „Иван Вазов“ Регионалното управление на образованието – София-град организира празничен концерт, събитието започва в 11,15 ч.

Навръх празника ще бъдат връчени театралните награди „Аскеер“. Церемонията ще се проведе в Театър „Българска армия“ и ще се излъчи пряко по БНТ1 от 20,40 ч. Ще има временно ограаничение на движението, през целия ден няма да може да се паркира на ул. „Г. Бенковски“, а ул. „Г. С. Раковски“ (между „Цар Освободител“ и „Гурко“) ще бъде затворена за движение от 18,30 до 21 ч.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg