Материалите, създадени през годините от човешка ръка, вече надхвърлят масата на всички живи организми на планетата, сочи ново проучване, публикувано в списание „Нейчър“. Само количеството на пластмасата тежи повече отколкото всички водни и сухоземни създания, обобщава Си Ен Ен.
Целта на проучването е да покаже баланса между човека и природата, отбелязват авторите, като се наблегне на факта, че производството на бетон, пластмаса, тухли и асфалт е довело човечеството до момент, в който водено от порив за развитие на градската среда и свръхконсумацията, успява да задмине биомасата на планетата Земя.
Всеки човек на земята е отговорен за създаването на изкуствени материали, които всяка седмица надвишават собственото му тегло, се казва в изследването. Човешкият отпечатък се е увеличил драстично в началото на ХХ в. и на всеки 20 години нараства двойно.
Затова изследователите, начело с Рон Майло от Института „Вайцман“ в Реховот, Израел, подкрепят предложението настоящата епоха да бъде обозначена за бъдещите поколения като Антропоцен, отражение на значителния отпечатък на човешка дейност. За да подкрепят предложението, те изследват промяната в биомасата и тежестта на създадените от човека материали от 1900 г. до наши дни. В това число обаче не влизат тоновете водна маса. Като „антропогенна маса“ е дефинирана тежестта на твърди обекти, създадени от човека, с изключение на човешките отпадъци. Отговорни за голяма част от тежестта, създадена от човечеството, са сгради и инфраструктура от бетон, тухли и асфалт. В числото на биомасата влизат храсти и растения.
В началото на ХХ век тежестта на създадените от човека материали е равна на около 3% от световната биомаса. През 2020 г. обаче отпечатъкът на хората вече се равнява на 1,1 тератона.
„От първата аргикултурна революция досега човечеството е преполовило масата на растенията – откриват изследователите. – Докато съвременната агрикултура употребява повече земя за отглеждането на земеделски култури, общото тегло на земеделските култури е сериозно завишено заради загубата на растения при обезлесяване, поддръжка на горите и други промени, свързани със земеделските площи. Тези тенденции в световната биомаса са свързани с въглеродния цикъл и човешкото здраве.“
Очаквано, във време на кризи, човешкият отпечатък намалява – спад се отчита също по време на Голямата депресия и Нефтената криза от 1979 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение