Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Дани Елфман и неговият Батман в класиката

Знаменитият челист Готие Капюсон ще изнесе майсторски клас у нас ден преди концерта си в Зала „България“

Дани Елфман (вляво) с Готие Капюсон. Снимка: Личен архив - Дани Елфман и неговият Батман в класиката

Дани Елфман (вляво) с Готие Капюсон. Снимка: Личен архив

Готие Капюсон, предпочитан солист за редица елитни диригенти, ще бъде важен персонаж в интересно събитие на българската сцена. На 5 октомври именитият виолончелистът ще представи премиерно в Зала „България“ новия Концерт за виолончело, писан специално за Капюсон от големия холивудски композитор Дани Елфман.

Елфман, когото публиката добре познава със саундтраковете на „Батман“ с Джак Никълсън, „Булката труп“, „Кошмарът преди Коледа“, „Чарли и шоколадовата фабрика“ и много други, също ще пристигне у нас за концерта. Неговият Концерт за виолончело бе премиерно представен през 2022 г. и е изпълняван пред публика броени пъти до момента. Софийската филахармония е съпродуцент на творбата – част от политиката на маестро Найден Тодоров да нареди Филхармонията на световната сцена.

На диригентския пулт застава самият Тодоров, за когото това ще бъде дебютна изява с националния филхармоничен оркестър от началото на сезона през септември. Във втората част на програмата Елфман, макар и с плодовита кариерата във филмовата музика, няма да бъде главен герой. За 5 октомври е избрано красивото произведение „Картини от една изложба“ на Мусоргски, изпълнено във версията на Морис Равел.

Междувременно, за онези, които все пак очакват музиката на Елфман покрай пристигането на композитора, Софийската филхармония организира отделен концерт с творчеството му за големия екран само десет дни по-късно. На 15 октомври в зала „България“ ще звучат познатите мелодии от сериала „Уенсди“ и филмите „Батман“, „Кошмарът преди Коледа“, „Булката труп“, „Чарли и шоколадовата фабрика“ и „Алиса в страната на чудесата“.

Ден преди концерта си на 5 октомври, Капюсон ще изнесе майсторски клас за българските студенти по виолончело.

Наричан от музикалните експерти „посланик на виолончелото“ прочутият музикант е отдаден на изследването и разширяването на репертоара за инструмента и определя себе си като голям почитател на Елфман. Виолончелистът редовно прави премиери на нови творби и е приел за своя лична кауза да разпространи влиянието на виолончелото, особено сред по-младата публика. Капюсон има своя собствена фондация за подкрепа на млади и талантливи музиканти в началото на кариерата им. Един от подкрепените музиканти е възпитаникът на Нов Български университет Доач Бездюз.

Вижте още: ТУРСКИЯТ ПИАНИСТ, ИЗБРАЛ БЪЛГАРИЯ ЗАРАДИ ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ

Животът на един от малцината водещи виолончелисти в света, е история на успеха. Капюсон започва да свири на виолончело на петгодишна възраст и учи в Парижката консерватория. През 1999 г. печели първа награда на Музикалната академия „Морис Равел“ в Сен Жан дьо Луз и на конкурса „Андре Навара“ в Тулуза. През следващата година е удостоен с наградата за виолончело и камерна музика на Парижката консерватория. През 2001 г. „Victoires de la Musique“ (френският еквивалент на наградата „Грами“ в САЩ) го определят за нов талант на годината.

Капюсон свири под палката на диригенти като Бернард Хайтинк, Кент Нагано, Пиер Булез, Даниеле Гати, Сейджи Озава, Клаудио Абадо, Мюнг-Вун Чунг, Шарл Дютоа, Кристоф Ешенбах, Яник Незе-Сеген, Валери Гергиев, Густаво Дудамел и др .

Като камерен музикант, Готие Капусон свири с Виктория Муллова, сестрите Лабек, Марта Аргерич (с която прави турне в Япония), Даниел Баренбойм, Юрий Башмет, Жерар Косе, Мюнг-Вун Чунг, Стивън Ковачевич, Лиза Батиашвили, Николай Луганси и Юджа Уанг, с която наскоро записа албум за „Дойче грамофон“. Най-близката му музикална връзка е с неговия брат Рено, който е цигулар.

Проектът „Уроците на големите – майсторски класове на солистите на Софийската филхармония“ е финансиран от Столична община по Програма „Култура“. Началото му бе на 5 април, когато с млади цигулари работи световноизвестният цигулар Юлиан Рахлин. Сред другите елитни преподаватели се открояват имената на Елена Башкирова, Сергей Накаряков и Дмитрий Ситковецки.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90