Градинарите да не косят глухарчетата рано напролет, съветват от Британското екологично общество. Това са сред първите растения, които цъфтят след края на зимата, затова представляват ценен хранителен източник за пчелите и други насекоми опрашители, които скоро ще излязат от зимен сън, отбелязва „Гардиън“.
Във Великобритания има 240 вида глухарчета и всяко от тях съдържа до 100 цветни кошнички с нектар и прашец.
„Ако глухарчетата бяха рядкост, хората щяха да се бият за тях. Но тъй като са често срещани, хората ги изкореняват, пръскат и третират с всевъзможни ужасни неща. Просто ги оставете да цъфтят“, призовава проф. Джейн Мемот, новият президент на Британското екологично общество и професор по екология в Бристълския университет.
Според тях, хората не трябва да засаждат твърде много цветя с „форма на помпони“, например английски рози и далии, тъй като тези видове изразходват голяма част от енергията си за оформянето на венчелистчета, а в същото време съдържат твърде малко нектар и прашец.
Сред най-полезните растения за опрашителите били също цъфналите моркови и лук, които може да се открият в „по-неподдържаните градини“. А ако тревата бъде оставена да порасте до 8-10 см, сред нея ще се появят лютичета, маргаритки, детелини, прунела, усойче…
„Нищо не може да направите за тигрите, китовете и слоновете, но в рамките на възможностите ви е да помогнете на насекомите, птиците и растенията, които се намират във вашия район“, казва Мемот и насърчава градинарите да косят градините си два пъти по-рядко от обикновено.
Световната популация на насекомите намалява с 2,5% годишно, а някои от видовете са застрашени от изчезване в следващите сто години, сочи ново изследване от април 2019 г. Благотворителната организация „Buglife“ посвещава дейността си на опазването на насекомите. По тяхна препоръка градинарите имат една леха в градината, която косят само наесен и през пролетта.
„Огромна част от моравите, особено в по-старите къщи, са разположени върху стари ливади, така че дивите цветя ще поникнат сравнително бързо“, казват от организацията.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение