Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Кабаиванска: Изкуството няма да спаси света

На нея Пласидо Доминго дължи дебюта си на италианската сцена

Оперната прима Райна Кабаиванска - Кабаиванска: Изкуството няма да спаси света

Оперната прима Райна Кабаиванска

„Изкуството според мен няма да спаси света, това са глупости. Но поне ни дава по-хубав и красив живот – с музиката, живописта, книгите… А го забравяме.“ Това твърди оперната грандама Райна Кабаиванска в интервю за „24 часа“. Певицата е за кратко в България, за да помогне материално на учениците от майсторския си клас.

Десетима български певци ще получат над 70 000 евро от фонда на Райна Кабаиванска. Кои са те, ще стане ясно след XIV-ия майсторски клас на оперната дива в София наесен. През септември великото сопрано ще работи в продължение на две седмици с таланти от цял свят в зала „България”. Най-добре представителите се изпълнители ще се класират за стипендия.

„Да ви кажа – тези, които имат глас и талант, нямат пари. Мизерията сега е страшна навсякъде, това е истината. Талантите трябва да се подпомагат, иначе загиват“, казва Кабаиванска.

Певицата разказва, че първите й години в Италия били изключително бедни: „Живеех с две работнички в един далечен квартал на Милано…“

Шанс да замине й дал навремето министър-председателят Вълко Червенков. При него попаднала с ходатайство, пратил я приятел на баща й – генерал Иван Винаров. Отишла пред кабинета на Червенков и чакала няколко часа. „Прие ме уморен и попита: „Какво искаш?“ Отговорих му: „Аз съм отличничка, първа в класа и ми дадоха стипендия за Москва. Не може ли да я променим за Италия?“ „Ама защо в Италия?“, попита ме той. Отговорих: „Защото там е белкантото“. Червенков рече: „Айде, върви в Италия“. Стана малко като в приказка…“

В Милано Райна пяла 3-4 месеца в Миланската скала. Твърди, че не си давала сметка къде е: „Отивам при Караян да ме чуе, а на мен не ми е ясно кой е Караян. Веднъж репетирахме и той поиска да не се движа толкова много по сцената. Казах му: „Ако не ви харесва, това е моето понятие за Неда от „Палячи“. И си отидох в моята наемна стаичка“. След като се прибрала, по телефона й се обадил директорът на операта – богат меценат, който реконструирал цялата „Скала“ след бомбардировките. Казал й: „Имате ли представа кой е Караян?! Защо така глупаво се държите, на какво прилича това? Връщайте се веднага!“

Кабаиванска разказва, че е пяла със звездите от старата италианска вокална школа – Франко Корели, Дел Монако, Борис Христов… А Тримата тенори срещнала още в началото на кариерата си: „Аз доведох Доминго в Италия за първи път. Чух го в Сантяго де Чили, беше на 25 години. Казах му: „Ти ще бъдеш № 1 на тенорите.“ А той: „Недейте да ме ласкаете, госпожа“. И го заведох тогава в Арената на Верона за „Манон Леско“…“

Хосе Карерас пък дебютирал с Кабаиванска в „Тоска“. През 1959 г. българката спечелила заедно с Лучано Павароти първия си оперен конкурс – във Верчели. “

„Не съм много амбициозна, – твърди певицата. – Мислех, че моята кариера ще бъде от днес до утре – никога не съм вярвала, че тя ще продължи 55 години… Аз съм расла в чист комунизъм, така че не съм вярваща. Когато отидох в Италия, започнах да чета Евангелието и Библията, за да имам представа каква е нашата религия. Моята баба се кръстеше вкъщи, но тайно. Всички бяхме някак инстинктивно тероризирани от режима. Расла съм абсолютно без идея за вяра и религия.“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90