Колекцията на Цветан Василев, прибрана в Националния исторически музей от прокуратурата, е пълна с ментета. Това предполагат арт експерти, поканени от „Площад Славейков“ да разгледат първите снимки на картините. Двете платна на Ян Мърквичка, арестувани от следователите, предизвикаха най-голям интерес в обществото. Но специалистите имат големи съмнения, че картините са автентични.
Един от аргументите за подозренията им се намира на гърба на едната картина, заснета от фотографа на „Площад Славейков“. Платното, на което е изобразено момче с конче, е чисто ново. Разбира се, оригиналният плат може да е бил укрепен от реставратор с нов, но дали в действителност е така, трябва да установи специалист. Еспертите на НИМ също са забелязали новото платно на тази картина на Мърквичка.
В Приемо-предавателния протокол на следователите от Софийска градска прокуратура, предаден заедно с картините в Историческия музей, спорната картина е под № 52. Описанието гласи, че картината е с приблизителни размери 60/80 см, на предната страна в горния ляв ъгъл стои надписът JVMRKVICKA 1888, има и плочка на рамката в долната част с надпис Jan Vaclav Mrkvicka (1856-1938). На гърба пък стои надпис ЯН ВАЦЛАВ МЪРКВИЧКА 416.

Бликът върху картината с момченцето показва, че като че ли под платното е залепена плоскост с по-малък формат.
Експерти са категорични, че пейзажът с църква, чийто подпис сочи, че е рисуван от Владимир Рилски, е фалшив.
Портретът на жена с бяла кърпа е с подписа на Димитър Гюдженов, но и това платно не е сигурно, че е истинско. В сбирката фигурира интересна и ценна картина на Николай Райнов, която може би действително е негова. Но според специалисти всички картини в колекцията на Цветан Василев са съмнителни. И очевидно повечето са му били подарявани.
Основният въпрос, който си задават всички арт търговци и познавачи на старите майстори у нас, е защо е тази пушилка. Сбирката не съдържа особено ценни и скъпи творби, въпреки че директорът на НИМ незнайно как определи цената на едната – 169 000 евро. Невярно е и твърдението на Божидар Димитров, че картините трябва да бъдат конфискувани, ако не са регистрирани по Закона за културното наследство. Частните колекции не подлежат на регистрация, ако собствениците им не решат да ги продават.

Божидар Димитров твърди, че ако колекцията не е регистрирана по Закона за културното наследство, тя трябва да бъде конфискувана от държавата.
Ето някои от останалите картини, прибрани в НИМ:
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение