Сърцето на работническа София от 70-те години на миналия век ще покаже изложбата „Спирка София ’70“ на DOT Sofia с архивни фотографии от Панайот Бърнев в сътрудничество с Българския визуален архив и „Киноклуб Супер 8“. Експозицията може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври 2024 в DOT Sofia.
Фотографиите на Панайот Бърнев документират Стара София, днешния район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар, наричан тогава „Георги Кирков“. Курирана от Тихомир Стоянов и Веселина Сариева, селекцията предлага не носталгичен, а изпълнен с уважение към общото ни минало поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.
Фотографиите ни водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара. Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазара „Георги Кирков“ – името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. „Жданов“, днес – „Пиротска“. Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил.
Уловените моменти в изложбата „Спирка София ’70“ показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора, сърцето и пулсът на всеки град, представяйки социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.
Изложбата „Спирка София ’70“ е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация „БВА“ от дъщеря му Милена Иванова. Като фотограф той оставя след себе си над 7000 фотографски ленти, голяма част от които документират живота в София.
Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад „Славейков“.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение