На днешния ден преди 50 години трагично загива в самолетна катастрофа един от световните таланти на България – диригентът Месру Мехмедов, първият българин, дирижирал Националния симфоничен оркестър на САЩ и Нюйоркската филхармония.
Паметта за него постепенно се изличава с времето, но постиженията му са толкова значими, че трябва да бъдат припомняни като пример и повод за гордост.
Мехмедов е роден във Велико Търново на 4 февруари 1935 г., но детството му преминава в Дряново. Там започва и творческата му кариера – той става първо диригент на училищния хор към училище „Максим Райкович“, където първо помага на знаменития Христо Недялков, а по-късно сам поема хора и го извежда до финал на Младежкия музикален фестивал в София през 1953 г. Впоследствие е изпратен да учи в Ленинградската консерватория при проф. Иля Мусин. Там печели и международен конкурс за дирижиране на най-доброто от Бетовен. По време на следването си до 1960 г. Мехмедов излиза на сцена в Ленинград (днес Санкт Петербург) като диригент на опери като „Кармен“, „Фауст“, „Севилският бръснар“ и др.
В България започва работа като диригент на Пловдивската филхармония, дирижира хора на певческото дружество в града, но и гостува като диригент на оркестри в Чехословакия, Полша, Германия, Дания, Белгия и др.
През януари 1969 г. Месру Мехмедов прави големия си световен пробив. Той участва в традиционния международен музикален фестивал за диригенти „Димитри Митропулос“ в Ню Йорк. Но не заминава лесно.
„В тези конкурси не можеше да участва всеки. За това само талантът не достигаше. В България дори никой не взимаше пред вид таланта. Управниците действат както искат. Един ден Месру сподели пред мен, че иска да участва на този конкурс. Но беше унил и обезнадежден. Режимът не беше му издал дори и задграничен паспорт. Аз бях съученик на Николай Гяуров и го помолих да разговаря с брат си Костадин Гяуров, който по това време беше първи секретар на Окръжния комитет на БКП в Пловдив. Той посрещна с разбиране Месру. Пое цялата отговорност върху себе си и уреди изпращането на чудесния диригент в САЩ“, разказва Петър Зографов, цитиран от сайта „Кърджали Хабер“.
На конкурса Мехмедов участва с фантазията „Франческа ди Римини“ от Чайковски българинът печели Първа награда и златен медал, дирижира Нюйоркската филхармония на гала-концерта, а председателят на журито, легендарният Ленърд Бърнстейн, го кани за свой асистент.
На същия този гала концерт посланикът на Турция в Щатите го кани да оглави Анкарската филхармония. Мехмедов отговаря:
„Разберете ме добре, Ваше Превъзходителство – аз съм роден и израсъл в България. Обичам родината си. И в бъдеще ще разнасям славата на музикалното изкуство на моята родина, която ме създаде и като човек, и като диригент… “.
В „Ню Йорк Таймс“ се появява статия, в която пише:
„Чудото Мехмедов дирижира без партитура „Франческа ди Римини“ от Чайковски“.
През февруари 1970 г. българинът дирижира Националния симфоничен оркестър на САЩ.
След завръщането си у нас Комитетът за култура го назначава за директор на Софийската филхармония. Но той пътува много и паралелно дирижира Бостънския симфоничен оркестър и Филаделфийската филхармония.
През януари 1971-а той бърза да се върне със самолет от Америка към България, за да дирижира тържествен концерт с Пловдивската филхармония и с участието на световноизвестния оперен бас Николай Гяуров. На 18 януари вечерта по новините на телевизията се появява извънредно съобщение, че над летището в Цюрих се е взривил пътнически самолет, в който е бил и 35-ггодишният български диригент Месру Мехмедов…
Служителите на летището намират огнеустойчива кутия с две платинени диригентски палки, подарени за спомен на Мехмедов от американските му колеги.
Има ни заради вас
Скъпи приятели, читатели на „Площад Славейков”,
През трудните месеци на карантината, когато културата беше поставена на пауза, ние преминахме заедно с вас и благодарение на вас, без да спрем и за миг. Успяхме да ви заведем там, където изкуството е живо. Бяхме вашият пътеводител за безплатните изложби, концерти, опера, кино... Разказвахме ви за новото и за древното в света на изкуството, за усилията на творците да оцелеят в кризата. Внимавахме да не допускаме фалшиви новини – родни или чужди.
Благодарение на вашата подкрепа и дарения успяхме да преминем през първите трудни месеци. Помощта ви доказа, че сме ви необходими.
За съжаление, вирусът все още не си е отишъл, културата ще мине през дълъг период на възстановяване. Нашата мисия е да бъдем до нея, да ѝ помагаме, за да се завърне в пълния си блясък пред своята публика. Затова отново се обръщаме към вас, нашите читатели: не спирайте да ни поддържате. Без вас ще оцелеем трудно, културата има нужда от професионални медии, които да я подкрепят и да я свързват с вас, публиката.
Все още се нуждаем от вашата финансова подкрепа. Благодарим ви от сърце за всичко направено досега и за всичко, което ще направите в бъдеще.
Има ни за вас и заради вас.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG94TTBB94001526716808
BIC: TTBBBG22
Банка ДСК
Основание: Дарение