Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Последното писмо на Ботев, написано на кораба „Радецки“, показват в Столичната библиотека

Отбелязват се 176 години от рождението на поета революционер

Христо Ботев (1848 - 1876) - Последното писмо на Ботев, написано на кораба „Радецки“, показват в Столичната библиотека

Христо Ботев (1848 - 1876)

Музикално-поетичен рецитал и фотодокументална изложба ще отбележат 176-годишнината от рождението на Христо Ботев. Поводът ще бъде отбелязан на 6 януари на площад „Славейков“ и в Столичната библиотека, където ще може да се види факсимиле на последното писмо на Ботев от парахода „Радецки“, публикувано в първото издание на съчиненията му под редакцията на Захарий Стоянов от 1888 г.

На площада пред сградата на Библиотеката делото на Ботев ще бъде почетено от 12 ч., когато ще бъдат изпълнени негови стихове от актьора Христо Чешмеджиев. В проявата ще се включи и и вокалната формация „Светоглас“.

Междувременно в Мраморното фоайе на библиотеката ще може да се разгледа фотодокументална изложба „Жив е той, жив е!“. Ще бъдат изложени първите биографии на Христо Ботев от Захарий Стоянов, Стоян Заимов, както и най-пълната от Иван Клинчаров. Представени са и първите събрани съчинения на поета под редакцията на дъщеря му Иванка Ботева и на Иван Клинчаров и второто издание на „Песни и стихотворения от Ботева и Стамболова“ от 1880 г.

Акцент в изложбата ще бъдат още превод на Христо Ботев на драмата „Кремуций корд“ от Костомаров от 1893 г., юбилейните Ботеви листове и др. Ще бъдат представени също и малко познати заглавия, посветени на личността на поета и революционер – „Народ и поет“ от Антон Страшимиров, „Сергей Нечаев и Христо Ботев“ от Георги Бакалов, „Христо Ботев 1848 – 1948: Споменна книга“, драмата „Христо Ботев“ от Фани Попова-Мутафова.

Ще бъдат представени ценни екземпляри и редки първи издания от фонд „Книжовно наследство“, фонд на сектор „Изкуство“, както и оригинални вестници и списания от съхранявания в Столична библиотека Архив на детския периодичен печат преди 1944 г. В изданията за най-малките се съдържат над 100 публикации за Христо Ботев. На страниците на вестниците и списанията „Венец“, „Весела дружина“, „Градинка“, „Детска радост“, „Детски живот“, „Детски свят“, „Другарче“, „Майска китка“, „Поточе“, „Първи стъпки“, „Светулка“, „Славейче“ и др. са издавани стихотворения, очерци, разкази, статии за революционера. Сред авторите на творбите за живота и творчеството на Христо Ботев са Иван Вазов, Елисавета Багряна, Христо Смирненски, Никола Ракитин, Змей Горянин, Ран Босилек и други писатели. В експозицията са представени и богато илюстровани албуми със съществуващите в България и чужбина паметници на Ботев и ценни грамофонни плочи с изпълнения на негови стихове и песни от известни наши артисти и състави.

Експозицията „Жив е той, жив е!“ може да бъде разгледана в Столичната библиотека до 15 януари.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg